RÄISÄNEN

Tomi

ARCHIVE

PAST PERFORMANCES

2 0 1 6

Nov. 26, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: St. Petri-Kirche, 5pm :: Bad Pyrmont (Germany)

Nov. 24, 2016 :: Under the Apple Tree

The Judgment of Paris (recorder quartet): Aimee Brown • Isabelle Palmer • Ingrid Fittler • Peter Petocz :: Sydney Conservatorium of Music (1 Conservatorium Rd), 5:30pm :: Sydney (Australia)

Nov. 23, 2016 :: Aulos at the Dionysian Feast

Alina Loewenich, recorder • Luca Varhelyi, recorder • Stefan Tokar, recorder • Andrea Götsch, bass clarinet • Peter Vorhauer, percussion • Seungmin Lee, percussion • Heinz-Peter Linshalm, cond. :: mdw Festival, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien Festsaal (Singerstraße 26A), 7pm :: Wien (Austria)

Nov. 15, 2016 :: Kyynelketju

Erik Bosgraaf, solo recorder :: Amici della Musica di Padova, Auditorium C. Pollini (Via Carlo Cassan, 17) :: Padova (Italy)

Nov. 12, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: 11am :: Kibbutz Genigar (Israel)

Oct. 30, 2016 :: Under the Apple Tree

The Judgment of Paris (recorder quartet): Aimee Brown • Isabelle Palmer • Ingrid Fittler • Peter Petocz :: Highland Heritage Winery (4968 Mitchell Hwy) :: Orange, New South Wales (Australia)

Oct. 29, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: Conservatorium van Amsterdam (Oosterdokskade 151), 8pm :: Amsterdam (The Netherlands)

Oct. 29, 2016 :: Under the Apple Tree

The Judgment of Paris (recorder quartet): Aimee Brown • Isabelle Palmer • Ingrid Fittler • Peter Petocz :: Bathurst Cathedral :: Bathurst, New South Wales (Australia)

Oct. 28, 2016 :: Under the Apple Tree

The Judgment of Paris (recorder quartet): Aimee Brown • Isabelle Palmer • Ingrid Fittler • Peter Petocz :: Winmaalee High School (High School Dr) :: Winmalee, New South Wales (Australia)

Oct. 16, 2016 :: Kyynelketju

Eero Saunamäki, solo recorder :: Hakasalmen huvila (Mannerheimintie 13B), 5pm :: Helsinki (Finland)

Oct. 12, 2016 :: Under the Apple Tree

The Judgment of Paris (recorder quartet): Aimee Brown • Isabelle Palmer • Ingrid Fittler • Peter Petocz :: Sydney Conservatorium of Music, Recital Hall East (1 Conservatorium Rd), 6:30pm :: Sydney (Australia)

Oct. 7 - Nov. 7, 2016 :: Väki (excerpt, broadcast)

Tommi Hyytinen, solo horn :: Radio / Internet Broadcast, Yle 1, Uudet levyt (Finland)

Oct. 5 - Nov. 5, 2016 :: Smash!t (Horn Concerto) (broadcast)

Tommi Hyytinen, solo horn • Zagros Ensemble: Hanna Kinnunen, flute • Paula Malmivaara, oboe • Mikko Raasakka, clarinet • Mikko-Pekka Svala, bassoon • Kaisa Kallinen, violin • Elisa Rusi-Matero, violin • Olga Reskalenko, viola • Timo Alanen, cello • Sampo Lassila, contrabass • Petri Komulainen, cond. :: Radio Broadcast, Yle 1, Ajassa soi, 10:05pm (Finland)

Oct. 3, 2016 :: Smash!t (Horn Concerto) premiere

Tommi Hyytinen, solo horn • Zagros Ensemble • Petri Komulainen, cond. :: Klang, Musiikkitalo, Camerata (Mannerheimintie 13 A), 7:30pm :: Helsinki (Finland)

Sep. 18, 2016 :: Stheno

Klangspuren Schwaz - Tiroler Festival für Neue Musik :: True Lobster: Caroline Mayrhofer, tubes • Michael Öttl, prepared guitar, Pfarrkirche Hl. Vitus und Hl. Nikolaus, Waidring, 11am :: Schwaz (Austria)

Sep. 7, 2016 :: Liquid Mosaic

Gaku Yamada, guitar • Tsunehito Tshuchihashi, guitar :: Tiara Koutou, Small Hall

(36-28-2 Sumiyoshi, Koutou-Ku, Tokyo 135-0002), 7pm :: Tokyo (Japan)

Aug. 13, 2016 :: Under the Apple Tree

Turku Music Festival :: Saxophone Trio Ava: Samu Metsänen • Kalle Oittinen • Eero Saunamäki :: Saaren kartano (Saaren rantatie 21, Mietoinen), 1pm & 3pm (2 performances) :: Turku (Finland)

Aug. 5, 2016 :: Under the Apple Tree premiere of new version

Saxophone Trio Ava: Samu Metsänen • Kalle Oittinen • Eero Saunamäki :: Arkadia International Bookshop (Nervanderinkatu 11), 6pm :: Helsinki (Finland)

June 21, 2016 :: Dive

Erik Bosgraaf, solo recorder :: ON – Neue Musik Köln, Neues Büro (Melchiorstr. 3 / Alte Feuerwache), 8pm :: Cologne (Germany)

June 16, 2016 :: Stheno

Kirstine Lindemann, tubes • Tiffany, prepared guitar :: Danish National Academy of Music (Islandsgade 2), 7:30pm :: Odense (Denmark)

June 12, 2016 :: Dive

Eero Saunamäki, solo recorder :: Merisotakoulu, planetaario (Suomenlinna D23), 1pm, 1:30pm & 2pm (3 performances) :: Helsinki (Finland)

May 29, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: Kasteel-Museum Sypesteyn, Lage Zaal  (Nieuw-Loosdrechtsedijk 150), 4pm :: Loosdrecht (The Netherlands)

May 28, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: Kerkje 't Woudt (Het Woudt 25), 8pm :: Schipluiden (The Netherlands)

May 21, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: Arches Hall (Ulam HaKshatot), 11am :: Kibbutz Ein HaShofet (Israel)

May 16, 2016 :: Inside a Mechanical Clock  premiere of new version

Alon Sariel, mandolin • Izhar Elias, guitar • Michael Tsalka, piano :: 

Kasteel Singraven (Molendijk 37), 3pm :: Denekamp (The Netherlands)

May 19, 2016 :: PROFILE CONCERT

Falls premiere • Superdodecaphonium premiere • Insiders • Under the Apple Tree Dreamgate Forged • Balloon Work

junctQín keyboard collective: Elai Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua

Heidi Saario, piano • Rob MacDonald, guitar :: Toronto (Canada)

Apr. 23, 2016 :: L'homme armé

Pablo Vigo Cascallar, saxophone • Diego Rosal Chaves, percussion :: Casa da Cultura de Meaño, 8:30pm :: Meaño, Pontevedra (Spain)

Apr. 7 - July 7, 2016 :: Die Sauna der 7 BrüderMidsommar(so)natten

CD RELEASE: Sauna, Ensemble Works, EDTCD 005

Video installations, "Pilgrimage" exhibition :: Finnland-Institut in Deutschland (Georgenstr. 24) :: Berlin (Germany)

Apr. 3, 2016 :: A Night at the Park Güell • Inside a Mechanical Clock

UBAM: Une Bouteille A la Mer: Clément Pic, guitar • Josselin Marié, viola • Guilherme Pelaes, contrabass • Laure Montier, accordion :: (188 rue du faubourg de Roubaix), 5:30pm :: Lille (France)

Apr. 1, 2016 :: Midsommar(so)natten

Zentripetal: Lynn Bechtold, violin • Jennifer DeVore, cello :: The Firehouse Space (246 Frost St, Brooklyn, NY 11211), 8pm :: New York (USA) 

Mar. 31, 2016 :: Stheno

Curious Chamber Players: Dries Tack, tubes • Frederik Munk Larsen, prepared guitar :: Ambassaden (Rosensgade 11), 8pm :: Århus (Denmark)

Mar. 17, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Guilherme Pelaes, contrabass • Laure Montier, accordion :: Maison natale Charles de Gaulle (9 Rue Princesse), 7:30pm :: Lille (France)

Mar. 16, 2016 :: Inside a Mechanical Clock

Guilherme Pelaes, contrabass • Laure Montier, accordion :: Conservatoire de Lille, Auditorium du Conservatoire, Place du concert, 4pm :: Lille (France)

Mar. 8, 2016 :: Stheno

Kirstine Lindemann, tubes • Yung-Tuan Ku, prepared guitar • Juho Myllylä, electronics :: Amsterdam (The Netherlands)

Mar. 7, 2016 :: Hiisi

Sebastian Brenner, bass clarinet • Saara Viika, cello • Joonas Pohjonen, piano :: Helsinki Conservatory of Music (Ruoholahdentori 6), 6pm :: Helsinki (Finland)

Feb. 21, 2016 :: Diabolic Dialogue

Dimas Ruiz, oboe • Elena Hämäläinen, cello :: Kuopion kaupungintalo (Tulliportinkatu 31), 4pm :: Kuopio (Finland)

Feb. 21, 2016 :: Stheno

Kirstine Lindemann, tubes • Yung-Tuan Ku, prepared guitar • Juho Myllylä, electronics :: Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA, Oosterdokskade 143), 11am  :: Amsterdam (The Netherlands)

Feb. 10, 2016 :: No-Go

Carla Rees, alto flute • Marie Schreer, violin :: Forge (3-7 Delancey St), 7:30pm :: London (UK)

Jan. 30, 2016 :: Der Harlekin Träumt  premiere

Emely Taylor, violin •  Dea Kiknadze, piano :: Jugend musiziert Regionalwettbewerb (Musikschule Mannheim E 4, 14), 2:40pm :: Mannheim (Germany)

2 0 1 5

Dec. 10, 2015 :: Stheno

Kirstine Lindemann, tubes • Yung-Tuan Ku, prepared guitar • Juho Myllylä, electronics :: Conservatorium van Amsterdam, Sweelinckzaal (Oosterdokskade 151), 7:30pm  :: Amsterdam (The Netherlands)

Dec. 10, 2015 :: No-Go • Euryale

(No-Go): Linfeng Lu, alto flute • Susanne Saksenvik, violin

(Euryale): Felix Behringer, clarinet • Manuela Villiger, saxophone • Polina Charnetckaia, piano :: 19h30 :: Zürcher Hochschule der Künste (Toni-Areal, 5.K13 Kammermusiksaal 1, Ebene 5, Pfingstweidstrasse 96) :: Zürich (Switzerland)

Nov. 17, 2015 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, cello • Marianna Henriksson, harpsichord :: 19h00 :: Wäinö Aaltosen museo (Itäinen Rantakatu 38) :: Turku, (Finland)

Nov. 10, 2015 :: Gatekeepers

Eero Saunamäki, recorder • Veli Kujala, accordion :: 19h00 :: Soiva Akatemia :: Helsinki Music Centre, Organo :: Helsinki (Finalnd)

Nov. 4, 2015 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 18h00 :: Tornionlaakson maakuntamuseo (Torikatu 4) :: Tornio (Finland)

Nov. 2, 2015 :: Cornucopia  premiere

Ensemble Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, viola da gamba • Marianna Henriksson, harpsichord :: 19h00 :: Temppeliaukion kirkko (Lutherinkatu 3) :: Helsinki (Finland)

Oct. 31, 2015 :: Piano Quintet

Status Ensemble: Marko Hilpo, piano • Sini Virtanen, violin • Jaso Sasaki, violin • Barbora Hilpo, viola • Iida-Vilhelmiina Laine, cello :: Kauniainen Music Festival :: 13h00 :: Uusi Paviljonki (Läntinen Koulupolku 3) :: Kauniainen (Finland)

Oct. 30, 2015 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 21h00 :: Concertgebouw, Kleine Zaal (Concertgebouwplein 10) :: Amsterdam (The Netherlands) 

Oct. 29, 2015 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 21h00 :: Concertgebouw, Kleine Zaal (Concertgebouwplein 10) :: Amsterdam (The Netherlands) 

Sep. 29, 2015 :: Inside a Mechanical Clock

Pontus Grans, contrabass • Matti Pulkki, accordion :: 17:h00 :: Organo, Musiikkitalo :: Helsinki (Finland)

Sep. 26, 2015 :: Väki

Nordic Music Days (NMD) :: Joke Wijma, solo horn • Tomi Räisänen, electronics :: 2 performances: 20h15 & 20:50 :: The Lapidarium of Kings (Christian 4.s Bryghus, Frederiksholms Kanal 29) :: Copenhagen (Denmark)

Aug. 28, 2015 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 19h00 :: Loppi Soi, Lopen kirkko (Pilpalantie 3) :: Loppi (Finland)

Aug. 8, 2015 :: Under the Apple Tree

Quartet Revoiced: Friederike Friedmann • Carolin Elena Hettler • Anke Jantzen • Svenja Melbaum :: 17h30 :: BRQ Vantaa Fringe III, Pyhän Laurin kappeli (Pappilankuja 3) :: Vantaa (Finland)

July 25, 2015 :: Stheno

Erik Bosgraaf, tubes • Izhar Elias, guitar :: 18h15 :: Wonderfell, Nooit van gehoord :: 's-Graveland (The Netherlands)

July 24, 2015 :: Stheno

Erik Bosgraaf, tubes • Izhar Elias, guitar :: 17h15 :: Wonderfell, Het Veld :: 's-Graveland (The Netherlands)

July 24, 2015 :: Under the Apple Tree

Quartet Revoiced: Friederike Friedmann • Carolin Elena Hettler • Anke Jantzen • Svenja Melbaum :: 19h00 :: Nikomedeskirche :: Tübingen-Weilheim (Germany)

July 23, 2015 :: Under the Apple Tree

Quartet Revoiced: Friederike Friedmann • Carolin Elena Hettler • Anke Jantzen • Svenja Melbaum :: 17h30 :: Heilig Kreuz Kirche :: Bensheim (Germany)

July 19, 2015 :: Under the Apple Tree

Quartet Revoiced: Friederike Friedmann • Carolin Elena Hettler • Anke Jantzen • Svenja Melbaum :: 18h30 :: Friedenskirche :: Heilbronn-Frankenbach (Germany)

July 2, 2015 :: Battaglia

UMO Jazz Orchestra • Kirmo Lintinen, cond. :: Time of Music :: 18h00 :: Viitasaaren kirkko :: Viitasaari (Finland)

June 26, 2015 :: Midsommar(so)natten

Zentripetal: Lynn Bechtold, violin • Jennifer DeVore, cello :: 20h30 :: Institut Finlandais (60, rue des Écoles ou 33, rue du Sommerard 75005) :: Paris (France) 

June 22, 2015 :: Gatekeepers

Heidy Huwiler, clarinet • Bosiljka Kulisic, accordion :: 20h00 :: Theater Pavillon Luzern (Spelterininweg 6) :: Luzern (Switzerland)

May 19, 2015 :: Theia  radio broadcast

Musikalische Akademie des Nationaltheater-Orchesters (NTO) Mannheim • Pietari Inkinen, cond. :: Deutschlandradio Kultur :: 20h03 CET (Central European Time)

May 15, 2015 :: PROFILE CONCERT

• Guitar Concerto "Sea of Tranquility"

• Alto Flute Concerto "Mirrie Dancers"

Clément Pic, solo guitar • Marc-Antoine Houën, solo alto flute • La bouteille à la mer • Tomi Räisänen, cond :: 18h30 :: Conservatoire de Wattrelos (28 Rue Denis Pollet) :: Wattrelos (France)

May 12, 2015 :: Theia

Musikalische Akademie des Nationaltheater-Orchesters (NTO) Mannheim • Pietari Inkinen, cond. :: Der Mozartsaal (Rosengartenplatz 2) :: Mannheim (Germany)  

May 11, 2015 :: Theia  world premiere

Musikalische Akademie des Nationaltheater-Orchesters (NTO) Mannheim • Pietari Inkinen, cond. :: Der Mozartsaal (Rosengartenplatz 2) :: Mannheim (Germany)  

May 10, 2015 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 18h00 :: Hermans Festival, Collegiata di S. Nicolò, Collescipoli, Terni (Italy)

May 9, 2015 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 21h00 :: Concerti dell'Accademia, Chiesa di San Bartolomeo, Solomeo, Perugia (Italy)

May 4, 2015 :: Peilisali

Matti Pulkki, solo accordion :: 20h00 :: Gallery 345 (345 Sorauren Avenue) :: Toronto (Canada)

Apr. 29, 2015 :: Dive  world premiere

Erik Bosgraaf, solo recorder :: Wilton's Music Hall (1 Graces Alley) :: London (UK)

Apr. 14, 2015 :: Stheno

Curious Chamber Player: Dries Tack, tubes • Frederik Munk Larson, guitar :: MATA Festival :: 20h00 :: The Kitchen (512 W 19th St) :: New York (USA)

Mar. 29, 2015 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: 15h00 :: Schloss Albeck (Neualbeck 5) :: Albeck (Austria) 

Mar. 15, 2015 :: PROFILE CONCERT 2 / tour in Germany

• Guitar Concerto "Sea of Tranquility"  

• Die Sauna der 7 Brüder

• Grus

• Alto Flute Concerto "Mirrie Dancers" 

Mikko Ikäheimo, solo guitar • Carla Rees, solo alto flute • Ensemble Neue Musik im Ostseeraum: Anne Buchin, flute • Valerie Colen, oboe • Nora Müller, clarinet • Jakob Meyers, bassoon • Jonathan Shapiro, percussion • Felix Kroll, accordion • Ninon Gloger, piano • Saeko Takayama, violin • Laura Traub, viola • Daniel Sorour, cello • Matthias Lassen, electronics • Tomi Räisänen, cond. :: 19h00 :: Kolosseum (Kronsforder Allee 25) :: Lübeck (Germany)

Mar. 14, 2015 :: PROFILE CONCERT 1 / tour in Germany

• Guitar Concerto "Sea of Tranquility"  

• Die Sauna der 7 Brüder

• Grus

• Alto Flute Concerto "Mirrie Dancers" 

Mikko Ikäheimo, solo guitar • Carla Rees, solo alto flute • Ensemble Neue Musik im Ostseeraum • Tomi Räisänen, cond. :: 20h00 :: Christianskirche (Ottenser Marktplatz 6) :: Hamburg (Germany)

Mar. 2, 2015 :: Kyynelketju

Erik Bosgraaf, solo recorder :: 19h30 :: National Theater & Concert Hall :: Taipei (Taiwan)

Feb. 12, 2015 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, cello • Marianna Henriksson, harpsichord :: 19h00 :: Korundi (Lapinkävijäntie 4) :: Rovaniemi (Finland)

Jan. 28, 2015 :: Inside a Mechanical Clock

Dimitris Tsekouras, contrabass • Sofie Moulakaki, accordion :: 19h00 :: Teloglion Foundation of Art (129A, Aghiou Dimitriou St) :: Thessaloniki (Greece)

2 0 1 4

Dec. 5, 2014 :: Väki

Tommi Hyytinen, solo horn • Tomi Räisänen, electronics :: Soiva Akatemia, Music Centre / Musiikkitalo, Camerata (Mannerheimintie 13a) :: Helsinki (Finland)

Nov. 1, 2014 :: Taiga

Fontanella Recorder Quintet: Rebecca Austen-Brown • Katriina Boosey • Louise Bradbury • Sarah Humphrys • Annabel Knight :: 19h00 :: International Recorder and Early Music Festival, Adrian Boult Hall, Birmingham Conservatoire  :: Birmingham (UK)

Oct. 19, 2014 :: Grus, Némulat

Neue Musik im Ostseeraum: Daniel Sorour, cello • Felix Kroll, accordion • Dieter Müller, baritone • Anne Buchin, flute • Matthias Lassen, piano :: Essigfabrik Lübeck (Kanalstr. 26-28) :: 19h00 :: Lübeck (Germany)

Sep. 29, 2014 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, cello • Marianna Henriksson, harpsichord :: 20h00 :: Ritarihuone (Ritarikatu 1) :: Helsinki, (Finland)

Sep. 12 - Nov. 3, 2014 :: Sound installation for Tomoko Yoneda's video work "we shall meet in the place where there is no darkness"

Himeji City Museum of Art, Himeji (Japan)

Sep. 7, 2014 :: Under the Apple Tree

NordicBlock: Pernille Petersen, recorder • Anna Saunamäki, recorder • Eero Saunamäki, recorder :: 14h00 :: Svenska Margaretakyrkan (Hammersborg Torg 8B) :: Oslo (Norway)

Sep. 6, 2014 :: Under the Apple Tree

NordicBlock: Pernille Petersen, recorder • Anna Saunamäki, recorder • Eero Saunamäki, recorder :: 14h00 :: Café de Concert (Tjuvholmen allé 25) :: Oslo (Norway)

Aug. 23, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: St. Anton Church :: Pula (Croatia)

Aug. 9, 2014 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 11h00 :: Katrina Chamber Music Festival (Mockelöbrinken 6)   :: Maarianhamina (Ahvenanmaa)

July 30, 2014 :: Peilisali

Matti Pulkki, accordion :: 18h00 :: Karunan museokirkko (Seurasaari, Meilahti) :: Helsinki (Finland)

July 23, 2014 :: Peilisali

Matti Pulkki, accordion :: 12h00 :: Lappeenrannan kirkko (Mannerheiminkatu 1) :: Lappeenranta (Finland)

July 16, 2014 :: Peilisali

Matti Pulkki, accordion :: 12h00 :: Savonlinnan tuomiokirkko (Pappilankatu 8) :: Savonlinna (Finland)

July 9, 2014 :: Peilisali

Matti Pulkki, accordion :: 18h30 :: Huopalahden kirkko (Vespertie 12) :: Helsinki (Finland)

July 9, 2014 :: Väki

Tommi Hyytinen, solo horn • Tomi Räisänen, electronics :: radio broadcast :: YLE Radio 1 :: Aikamme suomalaista musiikkia

June 30, 2014 :: Peilisali

 Stefan Kollman, accordion :: 10h00 :: Universität für Musik und Darstellende Kunst (Sankt Leonhard) :: Graz (Austria)

June 23, 2014 :: Gatekeepers

Djordje Kujundzic, clarinet • Ljubinka Kulisic, accordion :: 20h30 :: Aula Magna, Concervatorio della Svizzera Italiana :: Lugano (Switzerland)

June 18, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: 11h00 :: Triada 2014, Congress Square :: Ljubljana (Slovenia)

June 16, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: 19h30 :: Allegro Giovanissimo Festival 2014, Town Hall, Town Square 1 :: Ljubljana (Slovenia)

June 12, 2014 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, cello • Marianna Henriksson, harpsichord :: 20h00 :: Barokki Soi festivaali, Kouta-sali (Koskikatu 2-4) :: Kajaani, (Finland)

May 25, 2014 :: Midsommar(so)natten

Mainly Two: John Garner, violin • Marie Schreer, violin :: ZHD Zaha Hadid Design Gallery (101 Goswell Road EC1V 7EZ) :: London (UK)

May 25, 2014 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, guitar :: 13:30 :: Festival Oranjewoud, Parklandschap (Tipi's) :: Oranjewoud (The Netherlands)

May 16, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: Church of Holy Trinity :: 20h00 :: Daruvar (Croatia)

May 9, 2014 :: Midsommar(so)natten  premiere of new version

Mainly Two: John Garner, violin • Marie Schreer, violin :: 18h30 :: Norfolk House Music Room, Victoria and Albert Museum (Cromwell Road SW7 2RL) :: London (UK)

May 8, 2014 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, guitar :: De Toonzaal (Pr. Bernhardstraat 4-6) :: Den Bosch (The Netherlands)

Apr. 24, 2014 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 19h00 :: Järvenpää-talo, Juhani Aho -sali (Hallintokatu 4) :: Järvenpää (Finland)

Apr. 23, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: GM Oder Koncert :: Glasbena sola Kranj (Postna Ulica 3) :: 19h00 :: Kranj (Slovenia)

Apr. 16, 2014 :: Inside a Mechanical Clock

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: 17h30 :: Szentgotthárdi Abbey :: Budapest (Hungary)

Apr. 15, 2014 :: Inside a Mechanical Clock  premiere of new version

Duo Furioso: Nikolina Furic, accordion, Mirko Jevtovic, accordion :: 18h00 :: Franz Liszt Academy of Music (Wesselényi utca 52) :: Budapest (Hungary)

Mar. 22, 2014 :: Peilisali

Matti Pulkki, accordion :: 15h00 :: Musiikkitalo, Camerata (Mannerheimintie 13a) :: Helsinki (Finland)

Feb. 23, 2014 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 15h00 :: De Hoop (Hartveldseweg 23) :: Diemen (The Netherlands) 

Feb. 22, 2014 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 20h15 :: Paleis 't Loo (Loseweg 240) :: Apeldoorn (The Netherlands) 

Feb. 16, 2014 :: Dreamgate

Roope Gröndahl, solo toypianos • Mikko Haapoja, electronics :: The 1st Mini Biennale 2014: Salakauppa (Secret Shop, Postikatu 1) :: 15:00 :: Helsinki (Finland)

Feb. 15, 2014 :: Dreamgate

Roope Gröndahl, solo toypianos • Mikko Haapoja, electronics :: The 1st Mini Biennale 2014: Salakauppa (Secret Shop, Postikatu 1) :: 21:00 :: Helsinki (Finland)

Feb. 12, 2014 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 19h00 :: Forssan musiikkisali (Kauppakatu 17) :: Helsinki (Finland)

Feb. 9, 2014 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 11h45 :: Stadstheater Zoetermeer (Theaterplein 10) :: Zoetermeer (The Netherlands) 

Feb. 8, 2014 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 19h00 :: Music Centre / Musiikkitalo, Sonore (Mannerheimintie 13a) :: Helsinki (Finland)

Feb. 5, 2014 :: Under the Apple Tree

Bravade: Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: 19h00 :: Tampere-talo, pieni sali (Yliopistonkatu 55) :: Tampere (Finland)

2 0 1 3

Dec. 8, 2013 :: Ludi caeli

BRASS EXTREME TOKYO: Kiyonori Sokabe, trumpet • Tomonori Sato, trumpet • Atsushi Dohyama, horn • Kohsei Murata, trombone • Isao Watanabe, tuba :: Senzoku Gakuen College of Music / Silver Mountain B1F :: 18h30 :: Tokyo (Japan)

Nov. 6, 2013 :: Väki

radio broadcast :: Tommi Hyytinen, solo horn :: YLE Radio 1 :: 22h05 Ajassa soi: Klang

Nov. 5, 2013 :: Ludi caeli

Ensemble Schwerpunkt: Matthew Brown, trumpet • Matthew Sadler, trumpet • Cecile Hoel, horn • Mikael Rudolfsson, trombone • Janne Ahonen, tuba :: Sibelius Academy (Pohjoinen rautatiekatu) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Nov. 4, 2013 :: Väki  world premiere

Klang :: Tommi Hyytinen, solo horn :: 18h00 :: Musiikkitalo, Camerata (Mannerheimintie 13a) :: Helsinki (Finland)

Nov. 3, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 11h00 :: Palais Wittgenstein (Bilker Str. 7-9) :: Düsseldorf (Germany)

Nov. 2, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 20h00 :: Ruhfestspielhaus, Saal Kassiopeia (Otto-Burmeister-Allee 1) :: Recklinghausen (Germany)

Nov. 1, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 19h00 :: St. Lorenz Kirche (Steinrader Weg 18) :: Lübeck (Germany)

Oct. 31, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 20h00 :: Pauluskirche (Meterstr. 37-39) :: Hannover (Germany)

Oct. 30, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 19h00 :: Johanneskirche (Kirchplatz 1) :: Hoyerswerda (Germany)

Oct. 29, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 20h00 :: Himmelssaal, Hotel Radisson Blue (Böttcherstr. 1) :: Bremen (Germany)

Oct. 28, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 19h30 :: Kreuzkirche, Gemeindesaal (Jägerallee 4) :: Springe/Deister (Germany)

Oct. 27, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 18h00 :: Kloster Blaubeuren (Klosterhof 2) :: Blaubeuren (Germany)

Oct. 26, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 20h00 :: Schwäbisch Hall, Altes Schlachthaus (Haalstr. 9) :: Baden-Würtemberg (Germany)

Oct. 25, 2013 :: No-Go

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Görres Gymnasium :: Koblenz (Germany)

Oct. 23, 2013 :: No-Go  world premiere

Helsinki Brass Quartet: Janne Ovaskainen, trumpet • Tommi Hyytinen, horn • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: 19h30 :: Ringkirche (Ringstr. 3) :: Wiesbaden (Germany)

Oct. 19, 2013 :: Dreamgate

Orianne Millery, toy pianos :: Festival musique classique Piano d'Automne :: 20h30 :: Eglise de Poleymieux au Mont d'Or (France)

Oct. 5, 2013 :: Alto Flute Concerto "Mirrie Dancers" world premiere

rarescale 10th Anniversary Concert :: Carla Rees, solo flute • rarescale Ensemble: Sarah Watts, clarinet • Paul Goodey, oboe • Ashley Myall, bassoon • David Black, guitar • Marie Schreer, violin • Julian Fish, viola • Corentin Chassard, cello • Michael Oliva, electronics • Tomi Räisänen, cond. :: 19h30 :: St. Leonard's Church (Shoreditch High St) :: London (UK)

Sept. 29, 2013 :: Stheno

Julia Andres, recorder tubes • Julius T. Helm, guitar :: 20h15 :: quiet cue (Flughafenstr. 38) :: Berlin (Germany)

Aug. 31, 2013 :: Ludi caeli

radio broadcast :: Helsinki Brass Quintet :: YLE Radio 1 :: 14h00 Välilevyjä 

Aug. 26, 2013 :: Ludi caeli

radio broadcast :: Helsinki Brass Quintet :: YLE Radio 1 :: 11h00 Välilevyjä 

Aug. 17, 2013 :: Taiga  world premiere

Fontanella Recorder Quintet: Rebecca Austen-Brown • Katriina Boosey • Louise Bradbury • Sarah Humphrys • Annabel Knight :: 19h30 :: Binham Priory, Norfolk :: Binham (UK)

Aug. 6, 2013 :: Inside a Mechanical Clock  world premiere

BRQ Vantaa Festival :: Eero Saunamäki, recorder • Petri Arvo, recorder • Mikko Ikäheimo, theorbo :: 19h00 :: Pyhän Laurin kappeli (Pappilankuja 3) :: Vantaa (Finland)

July 20 (until Sep.23), 2013 :: Sound installation for Tomoko Yoneda's video work "we shall meet in the place where there is no darkness"

Tokyo Metropolitan Museum of Photography (Yebisu Garden Place, 1-13-3 Mita Meguro-ku) :: Tokyo (Japan)

June 29, 2013 :: Stheno  French premiere

Les Journées de la flute à bec contemporaine :: Julien Feltrin, recorder tubes • Thomas Keck, prepare guitar :: 19:00 :: Concervatoire Iannis-Xenakis  - CRD (9/11 Cours Monseigneur Roméro) Évry (France)

May 30, 2013 :: Stheno

Jun-ichiro Taku, tubes • Gaku Yamada, prepared guitar :: 18h00 :: Keyaki hall, Yoyogi-uehara :: Tokyo (Japan)

May 21, 2013 :: Aulos at the Dionysian Feast

Amsterdam Collage Ensemble (ACE): Sarah Jeffery, recorder • Francesca Thompson, recorder • Eva Gemeinhardt, recorder • Anna voor de Wind, clarinet • Ryoko Imai, percussion • Pepe Garcia, percussion • Konradin Herzog, cond. :: 13h30 :: Muziekgebouw aan 't IJ, Grote Zaal (Piet Heinkade 1) :: Amsterdam (The Netherlands) 

April 28, 2013 :: Gatekeepers  Irish premiere

Iulian Pusca, panpipes • Dermot Dunne, accordion :: 14h30 :: RHA Gallery (15 Ely Place) :: Dublin (Ireland)

April 27, 2013 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Louna Hosia, cello • Marianna Henriksson, harpsichord :: 16h00 :: Pirkanmaan musiikkiopisto (Eteläpuisto 4) :: Tampere (Finland)

April 14, 2013 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 12h00 :: De Goudse Schouwburg, Kleine zaal (Boelekade 67) :: Gouda (The Netherlands) 

April 9, 2013 :: Aulos at the Dionysian Feast

Amsterdam Collage Ensemble (ACE): Sarah Jeffery, recorder • Eva Gemeinhardt, recorder • Anna Stegmann, recorder • Anna voor de Wind, clarinet • Ryoko Imai, percussion • Brian Archinal, percussion • Konradin Herzog, cond. :: 20h30 :: DE LINK (Postbus 9100) :: Tilburg (The Netherlands)

April 7, 2013 :: Aulos at the Dionysian Feast

Amsterdam Collage Ensemble (ACE): Sarah Jeffery, recorder • Eva Gemeinhardt, recorder • Anna Stegmann, recorder • Anna voor de Wind, clarinet • Ryoko Imai, percussion • Brian Archinal, percussion • Konradin Herzog, cond. :: 11h30 :: CBK Amsterdam (Oranje-Vrijstaatkade 71) :: Amsterdam (The Netherlands)

Mar. 28, 2013 :: Gatekeepers

Renata Rakova, clarinet • Ljubinka Kulisic, accordion :: 20h00 :: Conservatorio della Svizzera italiana,  Aula Magna (via Soldino 9) :: Lugano (Switzerland) 

Mar. 16, 2013 :: Elevator Music on Mars  Canadian premiere

Alfredo Mendoza, saxophone • Marc-Olivier Lamontagne, electric guitar • Daniel Anez, synthesizer • Olivier Maranda, percussion :: Studio Multimedia :: Montreal Concervatory of Music (4750 avenue Henri-Julien) :: Montréal (Canada)

Mar. 10, 2013 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 12h00 :: Het Kasteel van Rhoon (Dorpsdijk 63) :: Rhoon (The Netherlands) 

Mar. 2, 2013 :: Stheno

Julia Andres, PVC-tubes • Julius Theo Helm, prepared guitar :: 16h00 :: Rathaus Berlin-Pankow (Breite Str. 24a) :: Berlin (Germany)

Feb. 20, 2013 :: Liquid Mosaic

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 20h15 :: Podium Oude Slot (Postbus 181) :: Heemstede (The Netherlands) 

Feb. 17, 2013 :: Diabolic Dialogue  Irish premiere

Concorde: Paul Roe, clarinet • David James, cello :: 14h30 :: RHA Gallery (15 Ely Place, Dublin 2) :: Dublin (Ireland)

Feb. 17, 2013 :: Stheno  Russian premiere

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: 19h00 :: Hermitage Music Academy (Nab r. Moiki, 41) :: St Petersburg (Russia)

Feb. 15, 2013 :: Under the Apple Tree

Rosie Land, recorder • Sarah Small, recorder • Thomas Shelbourn, recorder :: 15h30 :: East Parry Room, Royal College of Music (Prince Consort Road, SW7 2BS) :: London (UK)

Feb. 13, 2013 :: Diabolic Dialogue

MAVerick Ensemble: Andrea R. DiOrio, clarinet • William Jason Raynovich, cello :: 20h00 :: Susquehanna University, Cunningham Center for Music and Art, Stretansky Concert Hall (514 University Avenue, Selinsgrove, PA 17870) :: Pennsylvania (USA)

Feb. 12, 2013 :: Diabolic Dialogue

MAVerick Ensemble: Andrea R. DiOrio, clarinet • William Jason Raynovich, cello :: 19h30 :: Butler Music Center, Mansfield University (71 S Academy St, Mansfield, PA 16933) :: Pennsylvania (USA)

Feb. 8, 2013 :: Ludi caeli

Charity Concert for Tohoku earthquake and tsunami 2011 :: Yusuke Takahashi, trumpet • Yuta Uetake, trumpet • Hiroki Kurihara, horn • Ryo Kitamura, trombone • Ryugo Tahara, tuba :: 18h30 :: Reinanzaka Church (1-14-3 Akasaka, Minato-ku, 107-0052) :: Tokyo (Japan)

Feb. 7, 2013 :: Aulos at the Dionysian Feast

Gaudeamus Jonge Componistenbal :: Amsterdam Collage Ensemble (ACE): Sarah Jeffery, recorder • Eva Gemeinhardt, recorder • Anna Stegmann, recorder • Anna voor de Wind, clarinet • Ryoko Imai, percussion • Brian Archinal, percussion • Konradin Herzog, cond. :: 20h00 :: RASA (Pauwstraat 13-a) :: Utrecht (The Netherlands)

Jan. 26, 2013 :: Liquid Mosaic  Dutch premiere

Izhar Elias, guitar • Fernando Riscado Cordas Jr., guitar :: 16:00 :: Het Eksternest (Muiderweg 10) :: Almere (The Netherlands) 

Jan. 13, 2013 :: Ludi caeli  Japanese premiere

Yusuke Takahashi, trumpet • Yuta Uetake, trumpet • Hiroki Kurihara, horn • Ryo Kitamura, trombone • Ryugo Tahara, tuba :: 14h00 :: Senzoku Gakuen College of Music :: Tokyo (Japan)

Jan. 10, 2013 :: Gatekeepers  Swiss premiere

Heidy Huwiler, clarinet • Bosiljka Kulisic, accordion :: 20h00 :: Hochschule Luzern Musik, Kammermusikpodium (Dreilindenstrasse 93) :: Luzern (Switzerland) 

2 0 1 2

Dec. 2, 2012 :: Dreamgate  Luxembourg première

Orchestre Philharmonique Luxembourg, rainy days 2012 :: Isabel Ettenauer, toy piano :: Philharmonie Luxembourg (1, Place de l'Europe) :: Luxembourg

Oct. 26, 2012 :: Around the Circle  US première

Terence Teow, flute • Angela Huang, viola • Hui Zhian Chin, piano :: 18h45 :: University of Cincinnati, College-Concervatory of Music (CCM), Watson Recital Hall :: Cincinnati, Ohio (USA)

Oct. 22, 2012 :: Tea with the Devil (film music)  première

Music for Olli Ylinen's film "Tea with the Devil" :: 20h00 :: Orion (Eerikinkatu 15) :: Helsinki (Finland)

Oct. 21, 2012 :: Stheno

KaKaKiKo 2012 :: Eero Saunamäki, recorder tubes • Mikko Ikäheimo, prepared guitar :: 19h00 :: Balderin sali (Aleksanterinkatu 12) :: Helsinki (Finland)

Oct. 20, 2012 :: Stheno

3rd International Blockfute Festival Amsterdam :: Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: 15h30 :: Concervatorium van Amsterdam (Oosterdokskade 151, Postbus 78022) :: Amsterdam (The Netherlands)

Oct. 14, 2012 :: Stheno

Eero Saunamäki, recorder tubes • Mikko Ikäheimo, prepared guitar :: Willa MAC (Palomäentie 23) :: Tampere (Finland)

Sep. 27, 2012 :: Hiisi  première

4th International Pharos Contemporary Music Festival :: Ensemble Aleph: Dominique Clement, bass clarinet • Christophe Roy, cello • Sylvie Drouin, piano :: The Shoe Factory (304 Ermou Street) :: Nicosia (Cyprus)

Sep. 15, 2012 :: Under the Apple Tree

Fontanella: Louise Bradbury • Annabel Knight • Rebecca Austen-Brown • Katriina Boosey :: 19h30 :: The Workshop Series (English Passage, Lewes, BN7 2AP) :: Lewes (England, UK)

Sep. 15, 2012 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Marianna Henriksson, cembalo • Louna Hosia, baroque cello :: 16h00 :: Café Barock, Allotria (Hämeentie 68) :: Helsinki (Finland)

Aug. 25, 2012 :: PROFILE CONCERT

Ludi caeli: I. Praeambulum durum • Stheno • Dreamgate • Aulos at the Dionysian Feast • Ludi caeli: II. Interludium intimum • Liquid Mosaic • Ludi caeli: III. Postludium profundum • Sea of Tranquility

KaKaKiKo Festival :: Mikko Ikäheimo, solo guitar • Roope Gröndahl, toy pianos • Helsinki Guitar Duo • Helsinki Brass Quintet • Anna & Eero Saunamäki, recorder • Se ensemble: Johannes Päkkilä, flute • Olli-Pekka Tuomisalo, sax. • Ville Syrjäläinen, perc. • Erkki Lasonpalo, violin • Iiro Rajakoski, viola • Jarkko Launonen, cello • Tomi Räisänen, cond. & electronics • Jouni Kaipainen, presenter :: 19h00 :: Temppeliaukio Church (Lutherinkatu 3) :: Helsinki (Finland)

Aug. 22, 2012 :: Around the Circle

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Marianna Henriksson, cembalo • Louna Hosia, baroque cello :: 18h00 :: Vanhassa vara parempi! XII Vanhan musiikin tapahtuma Imatran kirkoissa :: Imatrankosken kirkko (Kanavakatu 2) :: Imatra (Finland)

Jul. 26, 2012 :: Piano Quintet  Romanian première

Icon Arts Festival :: Mihai Murariu, piano • Raluca Stratulat, violin • Irina Dancu, violin • Alina Stavar, viola • Vilhelem Andras, cello • Gabriel Bebeselea, cond. :: The State Philharmonics Sibiu - Thalia Concert Hall (Alee Parcul Cetatii) :: 19:00 :: Sibiu (Romania)

Jul. 22, 2012 :: Insiders  Italian première 

Casalmaggiore International Music Festival :: Jan Bislin • Andreas Eggertsberger • Sarah Engen • Corey Friesen • Everett Hopfner • Brett Meggison • Jesse Plessis • Theresa Thordarson :: 17h00 :: Auditorium, Santa Chiara (Via Aldo Formis, 4) :: Casalmaggiore (Italia) 

Jul. 20, 2012 :: Dreamgate  Finnish première 

Kuhmo Chamber Music Festival :: Roope Gröndahl, toy pianos • Tomi Räisänen, electronics  :: 13h30 :: Kontion koulu :: Kuhmo (Finland)

Jul. 13, 2012 :: Stheno

Parkhausprojects - Concert No.1 - "In a large, open space" :: Julia Andres, recorder tubes • Julius Theo Helm, prepared guitar :: 20:00 :: Strassburger Str. 6-8 :: Berlin (Germany)

Jun. 17, 2012 :: Aulos at the Dionysian Feast (version C)  première 

Amsterdam Collage Ensemble (ACE): Sarah Jeffery, recorder • Eva Gemeinhardt, recorder • Anna Stegmann, recorder • Anna voor de Wind, clarinet • Ryoko Imai, percussion • Brian Archinal, percussion • Konradin Herzog, cond. :: 16h00 :: Amstelkerk (Kerkstraat 11, 1191 JB Ouderkerk aan de Amstel) :: Amsterdam (The Netherlands)

May 28, 2012 :: Around the Circle (version D)  première

Cornucopia: Pekka Silén, recorder • Marianna Henriksson, cembalo • Louna Hosia, baroque cello :: 19h00 :: Metropolia Concert Hall (Ruoholahdentori 6) :: Helsinki (Finland)

May 25, 2012 :: Kyynelketju

Eero Saunamäki, recorder :: 18h00 :: Sibelius Academy, Small Hall (Pohjoinen Rautatienkatu 9) :: Helsinki (Finland)

Apr. 21, 2012 :: Euryale  US première

Rachael Young, saxophone :: 11h00 am :: Wilmot Recital Hall (Nazareth College, 4245 East Ave, Rochester, NY) :: New York (USA)

Apr. 14, 2012 :: Louhen loitsut

Puolustusvoimien Varusmiessoittokunta • Sami Hannula, cond. :: 18h00 :: Juvan kirkko (Juvantie 17) :: Juva (Finland)

Apr. 13, 2012 :: Louhen loitsut

Puolustusvoimien Varusmiessoittokunta • Sami Hannula, cond. :: 18h00 :: Porvoon tuomiokirkko (Kirkkotori 1) :: Porvoo (Finland)

Apr. 12, 2012 :: Louhen loitsut

Puolustusvoimien Varusmiessoittokunta • Sami Hannula, cond. :: 18h00 :: Kotkan kirkko (Kirkkokatu 26) :: Kotka (Finland)

Apr. 11, 2012 :: Louhen loitsut  première 

Puolustusvoimien Varusmiessoittokunta • Sami Hannula, cond. :: 18h00 :: Ristinkirkko (Kirkkokatu 4) :: Lahti (Finland)

Apr. 3, 2012 :: No-Go  première (broadcast)

mmm... (modern music making...): Reiko Manabe, alto flute • Shungo Mise, violin :: Hibari Project :: internet broadcast performance (Japan)

Mar. 23, 2012 :: Stheno

Caroline Mayrhofer, recorder tubes • Michael Öttl, prepared guitar :: 19h00 :: Alte Schmiede Kunstverein Wien (Schänlaterngasse 9) :: Vienna (Austria)

Mar. 23, 2012 :: Dreamgate

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: 20h30 :: Theatre de Vienne (4 rue Chantelouve) :: Vienne (France)

Mar. 18, 2012 :: Stheno  Austrian première

Caroline Mayrhofer, recorder tubes • Michael Öttl, prepared guitar :: 20h00 :: Kapuzinerkirche (Kaiserjägerstr. 6) :: Innsbruck (Austria)

Mar. 4, 2012 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: 15h15 :: Concertgebouw Haarlem (Lange Begijnestraat 11, 2011 HH Oude Stad) :: Haarlem (The Netherlands)

Mar. 2, 2012 :: Stheno

Daiske Kino-Shita, recorder tubes • Gaku Yamada, prepared guitar :: 19h00 :: Higashikumin Cultur Centre Small Hall :: Hiroshima (Japan)

Feb. 27, 2012 :: Midsommar(so)natten  Japanese première

Saori Nakazawa, violin • Koya Suzuki, cello :: 19h00 :: The Finnish Institute in Japan (3-5-39 Minami-Azabu Minato-ku) :: Tokyo (Japan)

2 0 1 1

Dec. 17, 2011 :: Stheno

Ensemble Modern & Tokyo Wonder Site Academy Vol.5 :: Daisuke Kinoshita, flute tubes • Haruka Sakurada, clarinet tubes • Shigeo Tachibana, shakuhachi tubes • Gaku Yamada, prepared guitar :: Tokyo Women's Plaza Hall :: Tokyo (Japan)

Dec. 11, 2011 :: Insiders 

Sunday Concerts at Hart House :: junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: Great Hall (7 Hart House Circle, University of Toronto) :: 15h00 :: Toronto, Ontario (Canada)

Dec. 5, 2011 :: The Fire of the Phoenix (sound installation)

Tokyo Experimental Festival :: Tokyo Wonder Site Sibuya :: 15h00 :: Tokyo (Japan)

Dec. 2, 2011 :: Kyynelketju

Sini Vahervuo, recorder :: Sibelius Academy, Small Hall (Pohjoinen Rautatienkatu 9) :: 18h00 :: Helsinki (Finland)

Oct. 29, 2011 :: Balloon Work

Curious Chamber Players: Anna Melander • Kristine Tjøgersen • Karin Hellqvist • Frederik Munk Larsen • Malin Bång • Rei Munakata, cond. :: sound, North East Scotland's festival of new music :: Newton Dee Community :: 19h30 :: Aberdeen (Scotland, UK)

Oct. 28, 2011 :: Balloon Work

Curious Chamber Players: Anna Melander • Kristine Tjøgersen • Karin Hellqvist • Frederik Munk Larsen • Malin Bång • Rei Munakata, cond. :: sound, North East Scotland's festival of new music :: Salmon Bothy (Links Road, Portsoy) :: 19h30 :: Portsoy (Scotland, UK)

Oct. 27, 2011 :: Balloon Work

Curious Chamber Players: Anna Melander • Kristine Tjøgersen • Karin Hellqvist • Frederik Munk Larsen • Malin Bång • Rei Munakata, cond. :: sound, North East Scotland's festival of new music :: King's College Chapel, University of Aberdeen (High Street) :: 19h30 :: Aberdeen (Scotland, UK)

Oct. 27, 2011 :: Balloon Work  première

Curious Chamber Players: Anna Melander • Kristine Tjøgersen • Karin Hellqvist • Frederik Munk Larsen • Malin Bång • Rei Munakata, cond. :: sound, North East Scotland's festival of new music :: Aden Country Park :: 13h00 :: Mintlaw (Scotland, UK)

Oct. 26, 2011 :: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Sibelius-Museo (Piispankatu 17) :: 19:00 :: Turku (Finland)

Oct. 20, 2011 :: Sea of Tranquility

Kantakaupungin Kitarakonsertit :: Mikko Ikäheimo, solo guitar • Se ensemble • Tomi Räisänen, cond. :: Sibelius Academy, Concert Hall (Pohjoinen Rautatienkatu 9) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Oct. 16, 2011 :: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Musiikkiopisto (Valtakatu 10) :: 15h00 :: Riihimäki (Finland)

Oct. 13, 2011 :: Insiders 

Music at Noon Series :: junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: Maureen Forrester Recital Hall, Wilfrid Laurier University (202 Regina St N) :: 12h00 :: Waterloo, Ontario (Canada)

Oct. 8, 2011 :: Stheno  Islandic première

Nordic Music Days 2011 :: Ari Hródmarsson, pvc-tubes • Ögmundur Thór Jóhannesson, prepared guitar :: Harpa, Eldborg Hall :: 19h00 :: Reykjavík (Iceland) 

Oct. 2, 2011 :: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion:: Meilahden kirkko (Pihlajatie 16) :: 18h00 :: Helsinki (Finland)

Sep. 27, 2011 :: Insiders  Canadian première

Barrie's Colours of Music Festival :: junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: Central United Church (54 Ross Street) :: 12h00 :: Barrie, Ontario (Canada) 

July 8, 2011 :: Around the Circle  Singaporean première

Impetus: Terence Teow, flute • Angela Huang, viola • Hui-Zhian Chin, piano :: Nanyang Academy of Fine Arts, Recital Hall (NAFA Campus 1, 80 Bencoolen Street) :: Singapore

July 3, 2011 :: Under the Apple Tree

NordicBlock: Anna Saunamäki, recorder • Eero Saunamäki, recorder • Pernille Petersen, recorder :: Finska kyrkan (Slottsbacken 2, Gamla stan) :: 14h00 :: Stockholm (Sweden)

July 2, 2011 :: Under the Apple Tree

NordicBlock: Anna Saunamäki, recorder • Eero Saunamäki, recorder • Pernille Petersen, recorder :: Bibliotek Film & Musik (Kulturhuset, Sergels torg) :: 12h00 :: Stockholm (Sweden)

June 22, 2011 :: Puumies  première  

Lohjan musiikkileirin orkesteri • Tuomas Törmi, cond. :: Laurentius-sali (Kirkkokatu 6) :: 18h00 :: Lohja (Finland)

June 21, 2011 :: Die Sauna der 7 Brüder (version B)  première

Festival of European Culture 2011 :: Long Night of a European Music (Lange Nacht der Europäischen Musik) :: ECCO Orchestra • Jürgen Bruns, cond. :: MuseumsQuartier Wien, MQ Ovalhalle (Museumplatz 1, 1070 Wien) :: 19h00 :: Vienna (Austria)

June 18, 2011 :: Diabolic Dialogue

MAVerick Ensemble: Andrea R. DiOrio, clarinet • William Jason Raunovich, violoncello :: Ukrainian Institute of Modern Art (2320 West Chicago Avenue) :: 19h00 :: Chicago (USA)

June 8, 2011 :: Löyly  German première

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flute • Boglárka Pecze, clarinet • Jonathan Shapiro, percussion :: Gememeinnützige Gesellschaft (Königstr.5, 23552 Lübeck) :: 19h30 :: Lübeck (Germany)

May 30, 2011 :: Postludium profundum

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Klasariklubi, Dubrovnik Lounge & Lobby (Eerikinkatu 11) :: 21h00 :: Helsinki (Finland)

May 26, 2011 :: Peilisali  Swizz première  

Bosiljka Kulisic, accordion :: Grosser Konzertsaal, Hochschule der Künste (Papiermühlestrasse 13d) :: 13h30 :: Bern (Switzerland)

May 25, 2011 :: Ludi caeli  première  

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Allotria (Hämeentie 68) :: 20h00 :: Helsinki (Finland)

Apr. 28, 2011 :: Dreamgate  Brittish première

Margaret Leng Tan, solo toy piano :: Turner Sims Concert Hall :: University of Southampton (University Road, Southampton, Hampshire SO17 1BJ) :: 20h00 :: Southampton, Hampshire (England, UK)

Apr. 19, 2011 :: Piano Concerto "Sublunar Mechanics"  première

Sami Väänänen, solo piano • Orquestra Sinfônica do Recife • Osman Giuseppe Gioia, cond. :: Teatro de Santa Isabel :: 20h00 :: Recife (Brazil)

Mar. 25, 2011 :: Löyly

In Extensio: MariEve Lauzon, flute • Louise Campbell, clarinet • Barah Héon-Morissette, percussion :: Chapelle historique du Bon-Pasteur (100, rue Sherbrooke Est) :: Montréal (Canada)

Mar. 6, 2011 :: Grus 

William Jason Raynovich, violoncello • Stas Venglevski, accordion :: Peck School of the Arts (2400 E. Kenwood Blvd., Milwaukee, WI 53211) :: 15h00 :: Milwaukee (USA)

Feb. 27, 2011 :: Grus  US première

MAVerick Ensemble: William Jason Raynovich, violoncello • Stas Venglevski, accordion :: Flat Iron Building (1579 North Milwaukee Avenue) :: 14h00 :: Chicago (USA)

Feb. 15, 2011 :: Gatekeepers (version C)  première

Eva Gemeinhardt, recorder • Vincent van Amsterdam, accordion :: Muziekgebouw aan't Ij, Groote Zaal (Piet Heinkade 1, 1019 BR AMsterdam) :: 12h30 :: Amsterdam (The Netherlands)

Jan. 25, 2011 :: A Night at the Park Güell  French première

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, violoncello :: Cité Internationale des Arts (18 rue de l’Hôtel de Ville ) :: 20h30 :: Paris (France)

Jan. 8, 2011 :: Stheno

Erik Bosgraaf, PVC-tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Nieuwe Kerk (Spui 175, 2511 BM Den Haag) :: 20h15 :: The Hague (The Netherlands)

2 0 1 0

Dec. 12, 2010 :: Under the Apple Tree

Bravade: Sunniva Fagerlund • Pauliina Fred • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: Sovituksen kirkko :: 15h00 :: Hollola (Finland)

Dec. 8, 2010 :: Under the Apple Tree

Bravade: Sunniva Fagerlund • Pauliina Fred • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: Tampere-talo (Yliopistonkatu 55) :: 19h00 :: Tampere (Finland)

Nov. 13, 2010 :: Gatekeepers

Ingólfur Vilhjálmsson, clarinet • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Hangzhou Normal University :: 19h30 :: Hangzhou (China)

Nov. 11, 2010 :: Gatekeepers

Ingólfur Vilhjálmsson, clarinet • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Changjiang University :: 19h30 :: Jingzhou (China)

Nov. 9, 2010 :: Gatekeepers (version B)  Chinese premiere 

Ingólfur Vilhjálmsson, clarinet • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Wuhan Conservatory of Music :: 19h30 :: Wuhan (China)

Nov. 8, 2010 :: Kyynelketju  Bulgarian premiere

Erik Bosgraaf, recorder :: Bulgaria Chamber Hall (1 Aksakov Str.) :: 19h00 :: Sofia (Bulgaria)

Nov. 3, 2010 :: Stheno  Japanese premiere

Tosiya Suzuki, recorder tubes • Norio Sato, prepared guitar :: Opera City Recital Hall :: 14h30 :: Shinjuku, Tokyo (Japan)

Oct. 31, 2010 :: Insiders (Wood Music)

junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: Music Gallery (197 John St.) :: 14h30 :: Toronto (Canada)

Oct. 26, 2010 :: Around the Circle (version B)  Australian premiere :: LIVE radio broadcast

Impetus: Terence Teow, flute • Angela Huang, viola • Hui-Zhian Chin, piano :: live radio broadcast at 3MBS (103,5 FM) :: 13h30 - 14h30 (Melbourne time) :: Melbourne (Australia)

Oct. 9, 2010 :: Liquid Mosaic

IX ja kitara soi festivaali :: Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: Musiikkiopisto (Koulukatu 36) :: Lappeenranta (Finland)

Oct. 7, 2010 :: Stheno

Erik Bosgraaf, PVC-tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Vredenburg Leeuwenbergh (Servaasbolwerk 1a) :: 20h00 :: Utrecht (The Netherlands)

Oct. 3, 2010 :: Die Sauna der 7 Brüder  premiere :: Euryale

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flute • Georg Paltz, clarinet • Juliana Kohl, saxophone • Jonathan Shapiro, percussion • Eva Zöllner, accordion • Matthias Lassen, piano • Laura Traub, viola • Daniel Sorour, violoncello • Tomi Räisänen, cond.  :: 11h00 :: Lübeck (Germany)

Oct. 2, 2010 :: Stheno

Internationaal Kamermuziekfestival Den Haag :: Erik Bosgraaf, PVC-tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Paleiskerk (Paleisstraat 8 Den Haag) :: 21h30 :: The Hague (The Netherlands)

Sep. 26, 2010 :: Stheno  Finnish premiere 

Eero Saunamäki, recorder tubes • Mikko Ikäheimo, prepared guitar :: Temppeliaukion kirkko (Lutherinkatu 3) :: 18h00 :: Helsinki (Finland)

Sep. 25, 2010 :: Insiders (Wood Music)

junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: Toronto New Music Marathon :: Yonge & Dundas Square :: 16h00 :: Toronto (Canada)

Sep. 18, 2010 :: Under the Apple Tree  Japanese premiere (concert, radio & tv broadcast)

Bravade: Sunniva Fagerlund • Pauliina Fred • Hanna Haapamäki • Hanna Kangasniemi :: Musashino Civic Cultural Hall (3-9-11 Naka-cho, Musashino-shi) :: 14h00 :: Tokyo (Japan) :: also live radio & tv broadcast (NHK broadcasting)

Sep. 11, 2010 :: Dreamgate

Elaine Lau, toy pianos :: The Tranzac Club (292 Brunswick Avenue) :: 22h00 :: Toronto (Canada)

Sep. 7, 2010 :: Stheno  Belgian premiere 

Klara Festival • International Brussels Music Festival :: Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Paleis voor Schone Kunsten (Ravensteinstraat 18) :: 22h00 :: Brussels (Belgium)

Sep. 2, 2010 :: Gatekeepers (version B)  premiere 

Ingólfur Vilhjálmsson, clarinet • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Sibelius Academy, Concert Hall (Pohjoinen Rautatiekatu 9) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Aug. 11, 2010 :: Dreamgate  Canadian premiere

Elaine Lau, toy pianos :: Plein Air Garden Concert Series :: Pavilion of the Sky (345 Balliol St.) :: 19h30 :: Toronto (Canada)

Aug. 9, 2010 :: Insiders (Wood Music)  Canadian premiere

junctQín: Elaine Lau • Joseph Ferretti • Stephanie Chua :: The Church of the Holy Trinity (10 Trinity Sq) :: 12h15 :: Toronto (Canada)

July 11, 2010 :: Sound installation: "Die Sauna der Sieben Brüder"

Sommerfest :: Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf (Bettina-von-Arnim-Str. 13) :: 13h00 - 18h00 :: Wiepersdorf (Germany)

June 29, 2010 :: Midsommar(so)natten  premiere

Node: Karin Hellqvist, violin • Adina Sabin, violoncello :: Ingmar Bergman Week 2010 :: Fårö Church :: 14h00 :: Fårö, Gotland (Sweden)

June 26, 2010 :: Dreamgate  Portuguese premiere

The Art of the Toy Piano :: Margaret Leng Tan, toy pianos :: Teatro Municipal da Guarda (Rua Batalha Reis, n.º 12) :: 21h30 :: Guarda (Portugal)

June 20, 2010 :: PROFILE CONCERT 

Euryale :: Dreamgate :: Némulat  German premiere :: Under the Apple Tree :: Around the Circle (version C)  premiere

Neue Musik im Ostseeraum: Dieter Müller, tenor • Boglárka Pecze, clarinet • Meriel Price, saxophone • Laura Traub, viola • Matthias Lassen, piano  :: Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf (Bettina-von-Arnim-Str. 13) :: Wiepersdorf (Germany)

June 18, 2010 :: Around the Circle :: Dreamgate

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flute • Laura Traub, viola • Matthias Lassen, piano/toy pianos :: 20h00 :: Kiel (Germany)

June 12, 2010 :: Stheno  French premiere

Julien Feltrin, recorder tubes • Benoït Muchico, prepared guitar :: Conservatoire à Rayonnement Départemental (9/11 cours Monseigneur Roméro) :: 11h00 :: Evry (France)

May 23, 2010 :: Insiders

Curious Chamber Players :: Bandhagen scen (Bandhagsplan 3) :: 19h00 :: Stockholm (Sweden)

May 19, 2010 :: Elevator Music in Mars  premiere of the revised version

Fulcrum Point New Music Project: Jeremy Ruthrauff, saxophone • Steve Roberts, electric guitar • Michael Keefe, synthesizer • Jeff Handley, percussion :: The Harris Theather for Music and Dance, Millennium Park (205 E. Randolph Drive) :: 19h30 :: Chicago (USA)

May 16, 2010 :: Forged :: Reforged :: Diabolic Dialogue

MAVerick Ensemble: James Baur, guitar • Andrea R. DiOrio, clarinet • Mark Sudeith, piano • William Jason Raunovich, violoncello :: Ukrainian Institute of Modern Art (2320 West Chicago Avenue) :: 19h00 :: Chicago (USA)

May 15, 2010 :: Diabolic Dialogue (version B)  US premiere :: Forged

MAVerick Ensemble: Andrea R. DiOrio, clarinet • William Jason Raynovich, violoncello • James Baur, guitar :: Flat Iron Building (1579 N. Milwaukee Ave.) :: 20h00 :: Chicago (USA)

May 13, 2010 :: A Night at the Park Güell

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, violoncello :: Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf (Bettina-von-Arnim-Str. 13) :: 15h00 :: Wiepersdorf (Germany)

May 12, 2010 :: A Night at the Park Güell

Nordicher KLANG 2010 Festival :: The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, violoncello :: 18h00 :: Greifswald (Germany)

May 11, 2010 :: A Night at the Park Güell

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, violoncello :: Finnland-Institut in Deutschland (Georgenstr. 24) :: 19h00 :: Berlin (Germany)

May 5, 2010 :: L'homme armé (version B)  premiere

ISCM World New Music Days :: Michael Duke, saxophone • Match Percussion: Daryl Pratt • Alison Pratt :: Sydney Conservatorium of Music (Macquarie St) :: 18h00 :: Sydney (Australia)

Apr. 25, 2010 :: Forged  US premiere

MAVerick Ensemble: James Baur, guitar :: Ukrainian Institute of Modern Art (2320 West Chicago Avenue) :: 14h00 :: Chicago (USA)

Apr. 16, 2010 :: Under the Apple Tree

Fontanella: Louise Bradbury • Annabel Knight • Kati Boosey • Rebecca Austen-Brown :: Forssan kirkko (Kartanonkatu 16) :: 19h00 :: Forssa (Finland)

Apr. 15, 2010 :: Under the Apple Tree

Fontanella: Louise Bradbury • Annabel Knight • Kati Boosey • Rebecca Austen-Brown :: Salo-Uskelan kirkko (Torikatu 6) :: 19h00 :: Salo (Finland)

Apr. 15, 2010 :: Liquid Mosaic

Tampere Biennale :: Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: Teatteri Telakka (Tullikamarin aukio 3) :: 12h00 :: Tampere (Finland)

Apr. 11, 2010 :: Stheno

Erik Bosgraaf, PVC-tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Auditorium Museum De Pont (Wilhelminapark 1) :: 13h30, 14h30 & 15h30 (3 performances) :: Tilburg (The Netherlands)

Apr. 9, 2010 :: Around the Circle

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flute • Laura Traub, viola • Matthias Lassen, piano :: Kammermusiksaal der Musikhochschule Lübeck (Große Petersgrube 21) :: 20h00 :: Lübeck (Germany)

Mar. 18, 2010 :: Grus

Ajassa 2010! Festival :: Jouni Susiluoto, violoncello • Jaana Huotari, accordion :: Helsinki Metropolia/concervatory (Ruoholahdentori 6) :: 19h30 :: Helsinki (Finland)

Mar. 14, 2010 :: Grus  Finnish premiere

Ajassa 2010! Festival :: Jouni Susiluoto, violoncello • Jaana Huotari, accordion :: Forum Box (Ruoholahdenranta 3a) :: 14h00 & 15h00 (2 performances) :: Helsinki (Finland)

Mar, 9, 2010 :: Peilisali

Denis Patkovic, solo accordion :: Radio broadcast: YLE 1 :: 22h05 (Finland)

Mar. 4, 2010 :: Peilisali

Denis Patkovic, solo accordion :: Sibelius Academy, Concert hall (Pohjoinen Rautatienkatu 9) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Feb. 21, 2010 :: Reforged  US premiere

MAVerick Ensemble: Andrea R. DiOrio, clarinet • Mark Sudeith, piano :: Ukrainian Institute of Modern Art (2320 West Chicago Avenue) :: 14h00 :: Chicago (USA)

Jan. 29, 2010 :: Laavla  premiere

Kaisa Ranta, solo soprano • Lapin Sotilassoittokunta • Sami Hannula, cond. :: Rovaniemen kirkko (Rauhankatu 45) :: 19h00 :: Rovaniemi (Finland)

Jan. 9, 2010 :: Under the Apple Tree

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Ny Musik i Birkerød :: 15h00 :: Birkerød (Denmark)

2 0 0 9

Dec. 15, 2009 :: Under the Apple Tree

Bravade: Hanna Kangasniemi • Hanna Haapamäki • Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund :: Sellosali (Soittoniekanaukio 1A) :: 19h00 :: Espoo (Finland)

Dec. 1, 2009 :: Stheno :: Kyynelketju

Erik Bosgraaf, recorder • Izhar Elias, guitar :: DE LINK (Postbus 9100) :: Tilburg (The Netherlands)

Sep. 27, 2009 :: Under the Apple Tree: Huvitus (radio broadcast)

Anna Kuvaja, piano :: Radio broadcast, Offener Kanal Lübeck (der lokale Bürgerfunk auf 98,8 MHz), 17h00 (German time), also internet broadcast onwww.okluebeck.de

Sep. 20, 2009 :: Under the Apple Tree: Huvitus (radio broadcast)

Anna Kuvaja, piano :: Radio broadcast, Offener Kanal Lübeck (der lokale Bürgerfunk auf 98,8 MHz), 17h00 (German time), also internet broadcast on www.okluebeck.de

Aug. 14, 2009 :: Under the Apple Tree: Huvitus

Anna Kuvaja, piano :: 5. Sommeruniversität (Junkernstr. 5) :: 16h15 :: Ratzeburg (Germany)

Aug. 13, 2009 :: Löyly  premiere

In Extensio: MariEve Lauzon, flute • Louise Campbell, clarinet • Barah Héon-Morissette, percussion :: Festival Jusqu'aux oreilles :: Christ Church Cathedral :: Montréal (Canada)

Aug. 6, 2009 :: Fortuna Favoris (TV broadcast)

Arianna Ballotta, solo soprano • Coro e Orchestra Sinfonica del Teatro Comunale di Bologna • Osman Gioia, cond. :: Television broadcast on Rai Tre (Italy) at 00:00 (midnight)

Aug. 2, 2009 :: Fortuna Favoris  premiere (concert and live radio broadcast)

Arianna Ballotta, solo soprano • Coro e Orchestra Sinfonica del Teatro Comunale di Bologna • Osman Gioia, cond. :: Piazza Maggiore :: 21h15 :: Bologna (Italy) :: Live radio broadcast on Rai Tre

July 23, 2009 :: Under the Apple Tree

Nordicblock: Anna Saunamäki • Pernille Petersen • Eero Saunamäki :: Fella- og Hólakirjka :: 20h00 :: Reykjavik (Iceland)

July 21, 2009 :: Under the Apple Tree - 5 pieces for recorder trio   premiere

Nordicblock: Anna Saunamäki • Pernille Petersen • Eero Saunamäki :: Hólar Cathedral :: 20h00 :: Hólar (Iceland)

July 4, 2009 :: Around the Circle

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flute • Laura Traub, viola • Matthias Lassen, piano :: Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Harvestehuder Weg 12) :: 20h00 :: Hamburg (Germany)

June 10, 2009 :: A Night at the Park Güell

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, cello :: Riihimäen Kesäkonsertit :: Riihimäen Taidemuseo :: 17h00 :: Riihimäki (Finland)

June 6, 2009 :: Kyynelketju

Kaartin Soittokunta 190 vuotta -festivaali :: Eero Saunamäki, recorder :: Merisotakoulun planetaario (Suomenlinna) :: 16h30 :: Helsinki (Finland)

June 5, 2009 :: A Night at the Park Güell  German premiere

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, cello :: Meissen (Germany)

June 5, 2009 :: Kyynelketju  Finnish premiere 

Kaartin Soittokunta 190 vuotta -festivaali :: Eero Saunamäki, recorder :: Merisotakoulun planetaario (Suomenlinna) :: 20h30 :: Helsinki (Finland)

May 23, 2009 :: A Night at the Park Güell  premiere

The Finnish Barytontrio: Markus Kuikka, baryton • Markus Sarantola, viola • Jussi Seppänen, cello :: The International Baryton Symposium 2009 :: Sibelius Academy Chamber Music Hall :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

May 19, 2009 :: Aulos at the Dionysian Feast 

Eero Saunamäki, recorder • Anna Saunamäki, recorder • Mikko Ikäheimo, guitar :: FORUM BOX (Ruoholahdenranta 3a) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

May 15, 2009 :: Inside a Mechanical Clock Italian premiere

The Slide Show Secret: John Eckhardt, double bass • Eva Zöllner, accordion :: SCONFINI 2009, rassegna di Musica Contemporanea nelle Gallerie d'Arte di Modena (Spazio Vetusta, Via Carteria 60) :: 19h00 :: Modena (Italy)

May 10, 2009 :: Inside a Mechanical Clock

The Slide Show Secret: John Eckhardt, double bass • Eva Zöllner, accordion :: Vorpommersches Künstlerhaus, Herrenhaus Heinrichsruh :: 19h00 :: Heinrichsruh (Germany)

May 8, 2009 :: Inside a Mechanical Clock

The Slide Show Secret: John Eckhardt, double bass • Eva Zöllner, accordion :: Festival Nordischer Klang :: Pommersches Landesmuseum :: 18h00 :: Greifswald (Germany)

Apr. 29, 2009 :: Forged

Nelli Nieminen, guitar :: Sibelius Academy, concert hall :: 12h00 :: Helsinki (Finland)

Apr. 15, 2009 :: Forged

Nelli Nieminen, guitar :: Roihuvuoren kirkko (Tulisuontie 2) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Apr. 14, 2009 :: Kyynelketju

Erik Bosgraaf, recorder :: radio broadcast, BBC Radio 3 :: 17h10 :: UK

Apr. 1, 2009 :: PROFILE CONCERT

Around the Circle :: Dreamgate :: Euryale  German premiere :: Under the Apple Tree :: Euryale (2nd performance)

Neue Musik im Ostseeraum: Anne Beer, flutes • Laura Traub, viola • Boglárka Pecze, clarinet • Akos Hoffmann, alto saxophone • Matthias Lassen, piano :: Gemeinnützige Gesellschaft (Königstrasse 5) :: 20h00 :: Lübeck (Germany)

Mar. 28, 2009 :: Aulos at the Dionysian Feast  

Eero Saunamäki, recorder • Anna Saunamäki, recorder • Mikko Ikäheimo, guitar :: Valtakunnalliset puhallinpäivät, Seurakuntakeskuksen Maria-sali :: 15h00 :: Kouvola (Finland)

Mar. 11, 2009 :: Dreamgate

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: Concervatoire Hector Berlioz (Centre Culturel, 1, avenue des Alpes) :: 18h30 :: Bourgoin-Jallieu (France)

Mar. 8, 2009 :: Forged

Nelli Nieminen, guitar :: Urho Kekkosen museo (Seurasaarentie 15) :: 14h00 :: Helsinki (Finland)

Mar. 8, 2009 :: Under the Apple Tree

Bravade: Hanna Kangasniemi • Hanna Haapamäki • Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund :: Kemijärven Kulttuuritalo :: 19h00 :: Kemijärvi (Finland)

Feb. 3, 2009 :: Dreamgate 

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: L'Onde - Auditorium :: 21h00 :: Velizy-Villacoublay (France)

2 0 0 8

Nov. 29, 2008 :: Under the Apple Tree

Bravade: Hanna Kangasniemi • Hanna Haapamäki • Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund :: St. Petri kirke :: Stavanger (Norway)

Nov. 28, 2008 :: Under the Apple Tree

Bravade: Hanna Kangasniemi • Hanna Haapamäki • Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund :: Holmbergdagene Festival :: Grieg-Akademiet :: Bergen (Norway)

Nov. 28, 2008 :: Liquid Mosaic 

Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: The Sibelius Museum (Piispankatu 17) :: 19h00 :: Turku (Finland)

Nov. 27, 2008 :: Under the Apple Tree

Bravade: Hanna Kangasniemi • Hanna Haapamäki • Pauliina Fred • Sunniva Fagerlund :: Dom kirke :: Fredrikstad (Norway)

Nov. 23, 2008 :: Giant Butterfly  Serbian premiere

Slobodan Geric, solo double bass • Ljubica Maric Chamber Orchestra • Rade Pejcic, cond. :: 17th International Review of Composers :: The Belgrade Philharmonic Hall :: Belgrade (Serbia)

Nov. 20, 2008 :: Praeambulum durum :: Interludium intimum

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Pieksämäki (Finland)

Nov. 12, 2008 :: Grus 

Rafael Guevara, cello • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Hochschule für Musik Köln :: Chamber Music Hall :: 19h30 :: Cologne (Germany)

Nov. 7, 2008 :: Two Gardens  German premiere :: Around the Circle (version B)  premiere

Anne Beer, flute • Laura Traub, viola • Anton Leutz, cello • Matthias Lassen, piano :: Neue Musik im Ostseeraum e.V. :: Gemeinnützige Gesellschaft (Königstrasse 5) :: 19h30 :: Lübeck (Germany)

Nov. 6, 2008 :: Grus  premiere

Duo AZAK: Anikó Zeke, cello • Andrea Carola Kiefer, accordion :: Stargate Festival :: Mainfranken Theater Würzburg, Kammerspiele (Theaterstrasse 21) :: 20h00 :: Würzburg (Germany)

Oct. 30, 2009 :: Kyynelketju  Norwegian premiere

Erik Bosgraaf, recorder :: Bergen Barokk :: Mariakrk :: Bergen (Norway)

Oct. 18, 2008 :: Triquad

Tommi Hyytinen, horn • Olav Severeide, trombone • Anders Hauge, tuba • Päivi Severeide, harp :: Soiva Akatemia :: Sibelius Academy (Pohjoinen Rautatienkatu 9), Concert Hall :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Oct. 4, 2008 :: Euryale 

Heikki Nikula, clarinet • Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Risto-Matti Marin, piano :: Vuotalo (Mosaiikkitori 2, Vuosaari) :: Helsinki (Finland)

Sep. 29, 2008 :: PROFILE CONCERT :: Aulos at the Dionysian Feast  German premiere :: Forged :: Stheno  German premiere :: Under the Apple Tree :: Kyynelketju  German premiere :: Liquid Mosaic

Eero Saunamäki, recorder • Anna Saunamäki, recorder • Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo, guitar • Rody van Gemert, guitar • Sami Väänänen, piano • Zinnland-Zentrum (Schleiermacherstr. 24a) :: Berlin (Germany)

Sep. 28, 2008 :: PROFILE CONCERT

Inside a Mechanical Clock :: Nexusissimo  German premiere :: Dreamgate :: Forged :: Liquid Mosaic 

Eva Zöllner, accordion • John Eckhardt, double bass • Anne Beer, flute • Isabel Ettenauer, toy pianos • Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo, guitar • Rody van Gemert, guitar :: Künstlerhaus Lukas (Dorfstrasse 35) :: 17h00 :: Ahrenshoop (Germany)

Sep. 27, 2008 :: Forged  German premiere :: Liquid Mosaic  German premiere

Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo, guitar • Rody van Gemert, guitar :: Neues Kunsthaus Ahrenshoop (Bernhard-Seitz-Weg 3a):: 17h00 :: Ahrenshoop (Germany)

Sep. 27, 2008 :: Inside a Mechanical Clock  premiere :: Dreamgate  German premiere

Eva Zöllner, accordion • John Eckhardt, double bass • Isabel Ettenauer, toy pianos :: Neue Musik im Ostseeraum e.V. :: Media docks (Willy-Brandt-Allee 31a) :: 17h00 :: Lübeck (Germany)

Sep. 27, 2008 :: Under the Apple Tree

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Musikhuset Århus (Thomas Jensens Allé) :: 13h00 :: Århus (Denmark)

Sep. 21, 2008 :: Under the Apple Tree  UK premiere

Fontanella: Annabel Knight • Sarah Humphrys • Katriina Boosey • Becki Austen-Brown :: The Nave (1 St paul's Road, London N1 2QN) :: 11h30 :: London (UK)

Sep. 15, 2008 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: ZXZW Festival :: Kraakpand / Squat (Langestraat 67) :: 20h30 :: Tilburg (The Netherlands)

Sep. 14, 2008 :: Praeambulum durum  Finnish premiere :: Interludium intimum  Finnish premiere

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Johanneksen kirkko (St. John's Church) :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Sep. 2, 2008 :: Stheno

International Gaudeamus Music Week :: Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: 12h30 :: Amsterdam (The Netherlands)

July 26, 2008 :: Dreamgate 

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: 28e Festival international de piano de la Roque d'Anthéron :: Cloitre de l'Abbaye de Silvacane :: 18h00 :: Bouches-du-Rhone (France)

July 18, 2008 :: Dreamgate 

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: Festival de Piano de la Charité-sur-Loire :: Prieuré Salle Haute :: 21h00 :: Charité-sur-Loire (France)

July 11, 2008 :: Gatekeepers  Hungarian premiere

Wu Wei, sheng • Pascal Contet, accordion :: Bartók Festival :: 20h00 :: Szombathely (Hungary)

July 10, 2008 :: Dreamgate 

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: Les Nuits de Musiques Vivantes :: Cour des Bénédictins :: 21h00 :: Saint-Pourcain (France)

June 28, 2008 :: Under the Apple Tree

Matthias Lassen, piano :: Christengemeinschaft (Roonstrasse 24) :: 20h00 :: Lübeck (Germany)

June 27, 2008 :: Magus Magnus  premiere

Avanti! Chamber Orchestra • Dmitri Slobodeniouk, cond. :: Summer Sounds Festival :: Taidetehdas :: 21h00 :: Porvoo (Finland)

June 16, 2008 :: Under the Apple Tree  Italian premiere

Per Rundberg, solo piano :: Teatro Comunale di Bologna (Largo Respighi 1) :: Foyer Rossini :: 21h00 :: Bologna (Italy)

May 20, 2008 :: Dreamgate 

Isabel Ettenauer, toy pianos :: Vereinshaus (Hamarlingstrasse 9) :: 19h30 :: Horn (Austria)

Apr. 9, 2008 :: Praeambulum durum :: Interludium intimum 

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: George Enescu Museum (Calea Victorei 141) :: 18h00 :: Bucharest (Romania)

Apr. 8, 2008 :: Praeambulum durum  Romanian premiere :: Interludium intimum  premiere

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet, Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Art College of Constanta (Blv. Alexandru Lapusneanu NO.11) :: 18h00 :: Constanta (Romania)

Mar. 24, 2008 :: Under the Apple Tree  Swedish premiere

Matthias Lassen, solo piano :: Kulturcentrum Ronneby (Kallingevägen 3) :: 17h00 :: Ronneby (Sweden)

Mar. 4, 2008 :: Under the Apple Tree

Sami Väänänen, solo piano :: Unerhörte Musik :: BKA-Theater (Mehringdamm 32-34, 10961 Berlin) :: 20h30 :: Berlin (Germany)

Mar. 1, 2008 :: Under the Apple Tree

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Museum Sønderjylland (Kongevej 51) :: Tønder (Denmark)

Feb. 28, 2008 :: Dreamgate  French premiere

Wilhem Latchoumia, toy pianos :: Conservatoire d'Orléans, Salle de l'Institut (45 ter rue Sainte Catherine) :: 18h00 :: Orléans (France)

Feb. 1, 2008 :: The City Listens

The Sibelius Academy Vocal Ensemble :: Saara Perkola cond. :: SibaFest :: Ravintola Pääposti (Mannerheiminaukio 1 B) :: 11h30 :: Helsinki (Finland)

Jan. 29, 2008 :: Forged  Finnish premiere

Nelli Kettunen, guitar :: SibaFest :: Temple Church (Lutherinkatu 3) :: 11h00 :: Helsinki (Finland)

Jan. 19, 2008 :: Kyynelketju  premiere

Erik Bosgraaf, recorder :: Remonstrantse Kerk (Fnidsen 33-37) :: 20h00 :: Alkmaar (The Netherlands)

2 0 0 7

Dec. 10, 2007 :: Under the Apple Tree: Huvitus  Canadian premiere

Vancouver Miniaturist Ensemble :: Western Front (303 E. 8th Avenue) :: 20h00 :: Vancouver (Canada)

Nov. 30, 2007 :: Praeambulum durum  premiere

Helsinki Brass Quintet: Tommi Hyytinen, horn • Janne Ovaskainen, trumpet • Ilkka Helanterä, trumpet • Sami Hannula, trombone • Miika Jämsä, tuba :: Sibelius & Beyond Festival :: St George's Hanover Square :: 19h30 :: London (UK)

Oct. 22, 2007 :: Under the Apple Tree

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Ågerup Kirke (Ågerupvej 66) :: 19h30 :: Holbaek (Denmark)

Oct. 7, 2007 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Mikko Ikäheimo, guitar :: Musiikkia Linnassa (Music under the Wing of Castle) :: Kuninkaansali (Hämeen linna, Kustaa III:n katu 6) :: 17h00 :: Hämeenlinna (Finland) 

Aug. 9, 2007 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: University of Newcastle :: 13h00 :: Newcastle (Australia)

Aug. 4, 2007 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Peninsula Theatre :: 20h00 :: Woy woy/Gosford (Australia)

Aug. 2, 2007 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Monash University, Music Auditorium School of Music, Concervatorium, Building 68 :: 13h10 :: Melbourne (Australia)

July 29, 2007 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: The Classical Guitar Society Sydney 2007 Concert Series :: The Independend, 269 Miller St., North Sydney :: 13h00 :: Sydney (Australia)

July 26, 2007 :: Stheno

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: University of Western Australia, School of Music :: 13h10 :: Callaway (Australia)

July 9, 2007 :: Stheno  Australian premiere

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: The Seventh International Darwin Guitar Festival :: Charles Darwin University (CDU) Theatre :: 20h00 :: Darwin (Australia)

July 9, 2007 :: Follow the Circle (concert and live radio broadcast)

Moscow Contemporary Music Ensemble: Oleg Tantsov, clarinet • Mikhail Bereznitsky, violin • Alexander Zagorinsky, cello • Mikhail Dubov, piano :: Live radio broadcast: Radio Culture (91,6 FM) :: 19h00 :: Moscow (Russia)

July 5, 2007 :: Stheno 

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Mahidol University :: 19h00 :: Bangkok (Thailand)

June 18, 2007 :: Stheno (radio broadcast)

Erik Bosgraaf, recorder tubes • Izhar Elias, prepared guitar :: Radio broadcast: Concertzender :: 13h00-14h00 :: The Netherlands

May 29, 2007 :: Under the Apple Tree

Bravade: Eero Saunamäki • Hanna Haapamäki • Sunniva Fagerlund • Pauliina Fred :: Wäinö Aaltonen Museum of Art :: 19h00 :: Turku (Finland)

May 21, 2007 :: Follow the Circle  Russian premiere

Moscow Contemporary Music Ensemble: Oleg Tantsov, clarinet • Mikhail Bereznitsky, violin • Alexander Zagorinsky, cello • Mikhail Dubov, piano :: Diaghilev Seasons Feastival, Organ Hall :: 16h30 :: Perm (Russia)

May 16, 2007 :: Dreamgate

Isabel Ettenauer, toy pianos :: Uovo Performing Arts Festival :: Museo Diocesano (Corso di Porta Ticinese 95) :: 21h00 :: Milano (Italy)

Apr. 26, 2007 :: Under the Apple Tree  Danish premiere

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Islebjerg Kirke (Ansgarsvej 2) :: 19h30 :: Frederikssund (Denmark)

Apr. 16, 2007 :: Broken Flower  Danish premiere

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Plex Musikteater (Kronprinsensgade 7) :: 20h00 :: Copenhagen (Denmark)

Apr. 15, 2007 :: Broken Flower

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Skovgaardssalen, Malmö Konstmuseum (Malmöhusv. 1) :: 14h00 :: Malmö (Sweden) 

Apr. 13, 2007 :: Broken Flower

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Artisten (Fågelsången 1) :: 12h15 :: Göteborg (Sweden)

Apr. 11, 2007 :: Broken Flower  Norwegian premiere

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Ullevål skole (John Colletts allé 20) :: 15h00 :: Oslo (Norway)

Apr. 10, 2007 :: Broken Flower  Finnish premiere

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Sibelius Academy, Chamber Music Hall :: 12h00 :: Helsinki (Finland)

Apr. 8, 2007 :: Broken Flower  premiere

Curious Chamber Players • Rei Munakata, cond. :: Fylkingen (Torkel Knutssonsg. 2) :: 13h00 :: Stockholm (Sweden)

Apr. 4, 2007 :: Under the Apple Tree - 3 Pieces for Harpsichord and Accordion  premiere

Duo Diagonal: Anka Zlateva, harpsichord • Adam Ørvad, accordion :: Easter Festival of Contemporary Arts :: Music Centre Boris Christoff :: 19h30 :: Sofia (Bulgaria)

Apr. 1, 2007 :: Liquid Mosaic

Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: Concervatory Hall :: 15h00 :: Joensuu (Finland)

Mar. 31, 2007 :: Gatekeepers  Swiss premiere

Archipel Festival 2007 :: Wu Wei, sheng • Pascal Contet, accordion :: Maison communale de Plainpalais, Grande Salle :: 20h00 :: Geneva (Switzerland)

Mar. 29, 2007 :: L'homme armé 

Olli-Pekka Tuomisalo, alto saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Olli-Pekka Tuomisalo's DocMus Concert :: Sibelius Academy, Concert Hall :: 19h00 :: Helsinki (Finland)

Mar. 24, 2007 :: Liquid Mosaic

Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: Palmgren-sali :: 18h00 :: Pori (Finland)

Mar. 17, 2007 :: Two Gardens

Katri Mattila, flute • Tuija Tauriainen, cello • Sanni Antikainen, piano :: Musica Nova Helsinki :: Helsinki Concervatory, Concert Hall :: 16h00 :: Helsinki (Finland)

Mar. 16, 2007 :: The City Listens  (2 performances)

The Sibelius Academy Vocal Ensemble • Saara Perkola cond. :: Forum at 11h30 :: Stockmann: Akateeminen kirjakauppa at 12h30 :: Helsinki (Finland)

Mar. 16, 2007 :: Dreamgate  Polish premiere

Isabel Ettenauer, toy pianos :: Inspiracje Festival, Klub 13 muz, Żołnierza Polskiego 2 (sala kominkowa) :: 20h45 :: Szczecin (Poland)

Mar. 12, 2007 :: Liquid Mosaic  premiere

Helsinki Guitar Duo: Mikko Ikäheimo • Rody van Gemert :: Musica nova Helsinki :: Temple Church :: 17h00 :: Helsinki (Finland)

Mar. 10, 2007 :: The City Listens

The Sibelius Academy Vocal Ensemble • Saara Perkola cond. :: Kamppi :: 12h00 :: Helsinki (Finland)

Mar. 9, 2007 :: The City Listens  premiere

The Sibelius Academy Vocal Ensemble • Saara Perkola cond. :: Sokos :: 12h00 :: Helsinki (Finland)

Feb. 28, 2007 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Tamás Paraczky, bass clarinet • Aki Virtanen, percussion :: Sibelius Academy, Concert Hall :: 18h00 :: Helsinki (Finland) 

Jan. 30, 2007 :: Aulos at the Dionysian Feast :: Reforged  premiere

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Tamás Paraczky, bass clarinet • Aki Virtanen, percussion • Marko Hilpo, piano :: 29th Kaustinen Chamber Music Week :: Kalliosali :: 19h00 :: Kaustinen (Finland)

2 0 0 6

Dec. 7, 2006 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder, Anna Lehto, recorder, Mikko Ikäheimo, guitar :: Lähetyskirkko (Tähtitorninkatu) at 18h00, Helsinki (Finland) 

Dec. 4, 2006  

Radio broadcast of several Räisänen works :: Lähiradio (Finland) 100,3 MHz from 21h30 to 00h00  

Nov. 25, 2006 :: Insiders: Wood Music 

Joonas Ahonen, Henrik Järvi, Tuomas Nikkanen :: Television broadcast, YLE Teema (Finland), rerun: December 6, 2006 at 11h35 

Nov. 18, 2006 :: Under the Apple Tree

Sami Väänänen, piano :: Felleshus at 16h00, Berlin (Germany) 

Nov. 17, 2006 :: Stheno  premiere

Erik Bosgraaf, recorder, Izhar Elias, guitar :: Suite Muziekweek Festival, Muziekgebouw aan ‘t IJ, BAM Zaal at 20h30, Amsterdam (The Netherlands) 

Nov. 13, 2006 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder, Anna Lehto, recorder, Mikko Ikäheimo, guitar :: Sibelius Academy, Urkusali at 19h00, Helsinki (Finland) 

Nov. 4, 2006 :: Time Labyrinth  German premiere

Anikó Zeke, violoncello :: PantaRhei Festival, Saalbau Luisengarten at 19h30, Würzburg (Germany) 

Nov. 4, 2006 :: Dreamgate  Greek premiere

Isabel Ettenauer :: Around the Piano Festival, St. Paul's Anglican Church at 20h00, Athens (Greece)

Oct. 12, 2006 :: Dreamgate  Austrian premiere

Isabel Ettenauer :: Klangturm, Kulturbezirk at 19h00, St. Pölten (Austria)

Oct. 5, 2006 :: Piano Quintet

ConTempo: Cristina Lucio-Villegas, piano, Nobu Takizawa, I violin, Raymond Cox, II violin, Maya Egashira, viola, Tomas Nuñez-Garces, violoncello :: Radio broadcast, YLE Radio 1 at 23h00-24h00 (Finland)

Oct. 2, 2006 :: Piano Quintet  Finnish premiere

ConTempo: Cristina Lucio-Villegas, piano, Nobu Takizawa, I violin, Raymond Cox, II violin, Maya Egashira, viola, Tomas Nuñez-Garces, violoncello :: Clapping Music Festival, Sibelius Academy, Chamber Music Hall at 19h00, Helsinki (Finland)

Sep. 1, 2006 :: Almtraum  premiere

Mariusz Pedzialek, oboe, Mato Santek, trombone, Rohan de Saram, cello, Marlies Nussbaumer, piano :: avantgarde tirol - Festival for New Music and Audio-Art, Saal Olympia im Sport- und Kongresszentrum Seefeld at 20h30, Seefeld (Austria)

July 13, 2006 :: Dreamgate

Isabel Ettenauer :: Festival delle Ville Vesuviane, Villa delle Ginestre at 21h00, Torre del Greco, Naples (Italy) 

July 12, 2006 :: Dreamgate  premiere  

Isabel Ettenauer :: Ravello Festival, Villa Rufolo at 21h30, Ravello (Italy) 

July 2, 2006 :: Delirium Nocturnum

Avanti! Chamber Orchestra, cond. Oliver Knussen :: Radio broadcast, YLE Radio 1 at 19h03 (Finland)  

June 30, 2006 :: Giant Butterfly  premiere  

Timo Ahtinen, solo double bass, Avanti! Chamber Orchestra, cond. Juha Nikkola :: Avanti! Summer Sounds, Linnakosken lukion juhlasali (Piispankatu 24-26) at 18h00, Porvoo (Finland) 

June 29, 2006 :: Delirium Nocturnum  premiere  

Avanti! Chamber Orchestra, cond. Oliver Knussen :: Avanti! Summer Sounds, Taidetehdas at 18h00, Porvoo (Finland) 

June 13, 2006 :: Duo Concertante  German premiere

Ingolfur Vilhjalmsson, solo clarinets, Andrea Carola Kiefer, solo accordion + Ensemble, cond. David Smeyers :: Hochschule für Musik Köln, Konzertsaal at 19h30, Cologne (Germany)

May 2, 2006 :: Euryale 

Kaïs Demers, clarinet, Geneviève Martin, saxophone, Michelle Santiago, piano :: Université de Montréal, Montréal (Canada) 

Apr. 25, 2006 :: Abeyance 

Ensemble Modern, cond. John Hedges :: Radio broadcast, Der Hessische Rundfunk: hr2 kultur at 20h05 (Germany) 

Apr. 20, 2006 :: Sea of Tranquility 

Mikko Ikäheimo, guitar, Hanna Kinnunen, alto flute, Olli-Pekka Tuomisalo, saxophones, Tuomo Huhdanpää, percussion, Anna Hohti, violin, Hanna Korkeakoski, viola, Markus Hohti, cello, cond. Nils Schweckendiek :: Radio broadcast, YLE Radio 1 at 23h00-24h00 (Finland) 

Apr. 13, 2006 :: Euryale  Canadian premiere

Kaïs Demers, clarinet, Geneviève Martin, saxophone, Michelle Santiago, piano :: Université de Montréal, Salle Serge Garant at 17h00, Montréal (Canada) 

Mar. 26, 2006 :: Until the Circle Closes  premiere  

Fusions Ensemble, cond. Paolo Bellomia :: The Church of St John the Evangelist at 15h00, Ottawa (Canada) 

Mar. 24, 2006 :: Gatekeepers 

Wu Wei, sheng, Pascal Contet, accordion :: Le Carré des Jalles at 20h30, Arsac (France) 

Mar. 12, 2006 :: Aulos at the Dionysian Feast  Finnish premiere

Eero Saunamäki, recorder, Anna Lehto, recorder, Tamás Paraczky, bass clarinet, Aki Virtanen, percussion :: Sibelius Academy/Chamber Music Hall at 15h00, Helsinki (Finland)

Mar. 5, 2006 :: Under the Apple Tree

Tapiola Sinfonietta: Heljä Räty, flute, Hanna Juutilainen, alto flute, Harri Mäki, clarinet, Asko Heiskanen, bass clarinet :: Musica Nova, Sibelius Academy/Urkusali at 17h00, Helsinki (Finland) 

Feb. 19, 2006 :: Under the Apple Tree

Laivaston Soittokunta, cond. Sami Hannula :: Turun Konservatorio/Sigyn-sali at 16h00, Turku (Finland) 

Feb. 13, 2006 :: Aulos at the Dionysian Feast (version B)  premiere

Ensemble Abash: Ann-Katrin Seifert, recorder, Anna Petrini, recorder, Ainhoa Miranda, bass clarinet, Margarita Kourtparasidou, percussion :: Hochschule für Musik Detmold/Schlagzeughaus at 15h30, Detmold (Germany) 

Jan. 31, 2006 :: Insiders

Joonas Ahonen, Henrik Järvi, Tuomas Nikkanen :: SibaFest, Sibelius Academy/Chamber Music Hall at 21h00, Helsinki (Finland) 

2 0 0 5

Dec. 16, 2005 :: Abeyance  premiere

Ensemble Modern • John Hedges, cond. ::  Alte Oper, Mozart Saal :: Frankfurt (Germany) 

Nov. 30, 2005 :: Under the Apple Tree  premiere

Ensemble Orchestral de Montréal (EOM) • Samy Moussa, cond. :: Montréal (Canada) 

Nov. 1, 2005 :: Sea of Tranquility  premiere

Mikko Ikäheimo, solo guitar • Hanna Kinnunen, flute • Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Tuomo Huhdanpää, percussion • Anna Hohti, violin • Hanna Korkeakoski, viola • Markus Hohti, violoncello • Nils Schweckendiek, cond. :: Kantakaupungin kitarakonsertit festival :: Helsinki (Finland) 

Oct. 9, 2005 :: Follow the Circle  Irish premiere

Concorde Ensemble :: Dublin (Ireland) 

Sep. 5, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: UNM (Ung Nordisk Musik) Festival :: Helsinki (Finland)

Aug. 25, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Helsinki (Finland)

Aug. 7, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Espoo (Finland) 

Aug. 3, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Helsinki (Finland) 

Aug. 2, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Helsinki (Finland)

July 24, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Vantaa (Finland)

July 20, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Helsinki (Finland)

July 13, 2005 :: Aulos at the Dionysian Feast

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Nelli Kettunen, guitar :: Helsinki (Finland) 

June 30, 2005 :: Variation on Mendelssohn's Wedding March  premiere 

Avanti! Chamber Orchestra • Magnus Lindberg, cond. • Avanti! Summer Sounds Festival :: Porvoo (Finland) 

June 10, 2005 :: Gatekeepers  German premiere

Wu Wei, sheng • Elsbeth Moser, accordion :: Hannover (Germany) 

May 31, 2005 :: Under the Apple Tree

Sami Väänänen, solo piano :: Berlin (Germany) 

May 24, 2005 :: Forged  premiere 

Mikko Ikäheimo, solo guitar :: Royal Festival Hall, Purcel Room :: London (UK) 

May 2, 2005 :: Gatekeepers (radio broadcast)

Wu Wei, sheng • Pascal Contet, accordion :: Radio broadcast, Concertzender (The Netherlands) 

Apr. 11, 2005 :: Battaglia (radio broadcast)

Radio broadcast, Concertzender (The Netherlands) 

Mar. 25, 2005 :: Piano Quintet  premiere

Armen Vardanyan, violin I • Kim Sargsyan, violin II • Hasmik Karapetyan, viola • Aram Talalyan, violoncello • Artur Avanesov, piano :: Yerevan (Armenia) 

Mar. 19, 2005 :: Lacrimosa  Canadian premiere

Samy Moussa, cond. :: Montréal (Canada) 

Mar. 19, 2005 :: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Helsinki (Finland) 

Mar. 6, 2005 :: Insiders  Swedish premiere

Anna Christensson • Mattias Nilsson • Maria Ydreborg :: Stockholm (Sweden) 

Feb. 22, 2005 :: Euryale  Belgian premiere

Thelema Trio: Marco Antonio Mazzini, clarinet • Peter Verdonck, saxophone • Ward de Vleeschhouwer, piano :: Logos Tetrahedron :: 20h00 :: Ghent (Belgium) 

Jan. 29, 2005 :: Around the Circle :: Aulos at the Dionysian Feast  premiere :: Under the Apple Tree

Eero Saunamäki, recorder • Anna Lehto, recorder • Riikka Holopainen, recorder • Reetta Varjonen, recorder • Jussi Aalto, viola • Marko Hilpo, piano ::  Sibelius Academy, Chamber Music Hall :: Helsinki (Finland)  

Jan. 25, 2005 :: Under the Apple Tree  Czech premiere

Sami Väänänen, solo piano :: Prague (Czech Republic) 

Jan. 20, 2005 :: Under the Apple Tree  Australian premiere

Final at the Moeck Australian Recorder Composition Competition :: Armidale (Australia) 

Jan. 16, 2005 :: Duo Concertante  premiere 

Gareth Davis, solo clarinet • Elsbeth Moser, solo accordion • Concorde Ensemble • Dermot Dunne, cond. :: Dublin (Ireland) 

Jan. 13, 2005 :: Under the Apple Tree  German premiere

Sami Väänänen, solo piano :: Berlin (Germany) 

2 0 0 4

Dec. 10, 2004 :: Follow the Circle

counter)induction: Benjamin Fingland, Asmira Woodward-Page, Sumire Kudo, Blair McMillen :: New York (USA)

Dec. 2, 2004 :: Follow the Circle

Ensemble Barcelona 216 :: Barcelona (Spain) 

Nov. 27, 2004 :: Insiders :: Euryale

Joonas Ahonen • Henrik Järvi • Tuomas Nikkanen • Heikki Nikula, clarinet • Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Risto-Matti Marin, piano :: Helsinki (Finland)

Nov. 22, 2004 :: Under the Apple Tree

Eero Saunamäki • Riikka Holopainen • Reetta Varjonen • Anna Lehto :: Helsinki (Finland) 

Nov. 21, 2004 :: Euryale

Thelema Trio: Marco Antonio Mazzini, clarinet •  Peter Verdonck, saxophone • Ward de Vleeschhouwer, piano :: Vlissingen (The Netherlands) 

Nov. 21, 2004 :: Insiders

Anna Christensson • Mattias Nilsson • Maria Ydreborg :: Stockholm (Sweden) 

Nov. 12, 2004 :: Elevator Music on Mars

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone •  Mikko Ikäheimo, guitar • Aino-Maria Salonen, synthesizer • Aki Virtanen, percussion :: Helsinki (Finland) 

Nov. 2, 2004 :: Euryale  premiere

Thelema Trio: Marco Antonio Mazzini, clarinet •  Peter Verdonck, saxophone • Ward de Vleeschhouwer, piano :: Lima (Peru) 

Sep. 22, 2004 :: Insiders

Joonas Ahonen • Henrik Järvi • Tuomas Nikkanen :: Riga (Latvia) 

Sep. 21, 2004 :: Insiders  premiere

Joonas Ahonen • Henrik Järvi • Tuomas Nikkanen :: Vilnius (Lithuania) 

Sep. 16, 2004 :: Gatekeepers

Wu Wei, sheng • Pascal Contet, accordion :: Radio broadcast, CrossSound Radio, Alaska (USA) 

Aug. 26, 2004 :: Under the Apple Tree - 5 Pieces for Recorder Quartet premiere

Eero Saunamäki • Riikka Holopainen • Reetta Varjonen • Anna Lehto :: Helsinki (Finland)

Aug. 17, 2004 :: Peilisali

Veli Kujala :: Ung Nordisk Musik Festival (UNM), Stockholm (Sweden) 

July 1, 2004 :: Triquad

Jukka Harju • Valtteri Malmivirta • Petri Keskitalo • Reija Bister :: Avanti! Summer Sound, Porvoo (Finland) 

June 12, 2004 :: Around the Circle  premiere

Tosiya Suzuki • Ensemble Recherche: Barbara Maurer • Klaus Steffes-Höllander :: Takefu International Music Festival, Takefu (Japan) 

Apr. 1, 2004:: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo • Aki Virtanen :: Tampere Biennale, Tampere (Finland) 

Feb. 29, 2004 :: Peilisali

Veli Kujala :: Musica Nova, Helsinki (Finland) 

Feb. 27, 2004 :: Lacrimosa  premiere

Orchestra 'de ereprijs' • cond. Wim Boerman :: Apeldoorn (The Netherlands) 

2 0 0 3

Dec. 12, 2003 :: L'homme armé

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Espoo (Finland)

Nov. 30, 2003 :: Under the Apple Tree  

Luxembourg Sinfonietta • Marcel Wengler, cond. :: concert and live radio broadcast, Cultural Radio (Luxembourg)

Nov. 28, 2003 :: Time Labyrinth  premiere

Benjamin Carat, solo cello :: Montreal (Canada)

Nov. 23, 2003 :: Under the Apple Tree

Pohjan sotilassoittokunta • Sami Hannula, cond. :: Oulu (Finland)

Nov. 22, 2003 :: Under the Apple Tree  premiere of sinfonietta version

Luxembourg Sinfonietta • Marcel Wengler, cond. :: (Luxembourg)

Nov. 18, 2003 :: Under the Apple Tree  premiere of wind orchestra version

Akateeminen puhallinorkesteri • Sami Hannula, cond. :: Helsinki (Finland)

Oct. 4, 2003 :: Gatekeepers  premiere

Wu Wei, sheng • Pascal Contet, accordion :: Royaumont (France)

Sep. 21, 2003 :: Diabolic Dialogue

Gjertrud Pedersen, clarinet • Tanja Orning, cello :: radio broadcast (Norway)  

Sep. 2, 2003 :: Diabolic Dialogue

Gjertrud Pedersen, clarinet • Tanja Orning, cello :: UNM Festival :: Oslo (Norway)  

Aug. 2, 2003 :: Under the Apple Tree

Stefano Malferrari, solo piano :: Bologna (Italy)

July 18, 2003 :: Follow the Circle  premiere

Péter Várda, clarinet • Szilvia Szigeti, violin • Balázs Kántor, cello • Judit Varga, piano :: Szombathely (Hungary)

July 15, 2003 :: Elevator Music on Mars  premiere

Simone Santini, saxophone • Giacomo Cristini, electric guitar • Fabrizio Festa, synthesizer • Federico Poli, percussion :: Predappio, Imola (Italiy) 

July 5, 2003 :: L'homme armé  premiere

Olli-Pekka Tuomisalo, saxophone • Aki Virtanen, percussion :: Time of Music Festival :: Viitasaari (Finland)

May 21, 2003 :: Peilisali

Veli Kujala, solo accordion :: Helsinki (Finland)

Mar. 11, 2003 :: Under the Apple Tree

Otto-Ville Nyyssönen, guitar • Kimmo Rahunen, guitar :: Turku (Finland)

Feb. 26, 2003 :: Peilisali

Veli Kujala, solo accordion :: radio broadcast YLE 1 (Finland)

2 0 0 2

Dec. 7, 2002 :: Under the Apple Tree

Elisa Järvi, solo piano :: Tallinn (Estonia)

Nov. 29, 2002 :: Diabolic Dialogue

Panu Sivonen, oboe • Jaakko Rajamäki, cello :: Helsinki (Finland)

Oct. 27, 2002 :: Peilisali 

Veli Kujala, solo accordion :: Helsinki (Finland)

Sep. 25, 2002 :: Battaglia

UMO Jazz Orchestra • Kirmo Lintinen, cond. :: radio broadcast YLE 1 (Finland)

Aug. 3, 2002 :: Nomad

Barbara Doll, solo violin • Orchestra Sinfonica della Fondazione Arturo Toscanini • Antonino Fogliani, cond. :: television broadcast Rai 3 (Italy) 

Aug. 2, 2002 :: Nomad  premiere

Barbara Doll, solo violin • Orchestra Sinfonica della Fondazione Arturo Toscanini • Antonino Fogliani, cond. :: concert and live radio broadcast Radio 3 (Italy) 

July 4, 2002 :: Peilisali  premiere

Veli Kujala, solo accordion :: Ikaalinen (Finland)

May 26, 2002 :: Diabolic Dialogue

Panu Sivonen, oboe • Jaakko Rajamäki, cello :: Helsinki (Finland)

Mar. 17, 2002 :: Diabolic Dialogue

Panu Sivonen, oboe • Jaakko Rajamäki, cello :: Helsinki (Finland)

Mar. 16, 2002 :: Diabolic Dialogue

Panu Sivonen, oboe • Jaakko Rajamäki, cello :: Jyväskylä (Finland)

Mar. 13, 2002 :: Under the Apple Tree

Elisa Järvi, solo piano :: Helsinki (Finland)

Mar. 9, 2002 :: Battaglia

UMO Jazz Orchestra • Kirmo Lintinen, cond. :: Musica Nova festival :: Espoo (Finland)

Feb. 25, 2002 :: Under the Apple Tree  premiere

Elisa Järvi, solo piano :: Helsinki (Finland)

2 0 0 1

Sep. 27, 2001 :: Two Gardens

Anne Marie Bühler, flute • Hanna Englund, cello • Lauri Kilpiö, piano :: Ung Nordisk Music :: Århus (Denmark) 

May. 27, 2001 :: Two Gardens  premiere

Annaleena Puhto, flute • Jaakko Rajamäki, cello • Elisa Järvi, piano :: Helsinki (Finland) 

2 0 0 0

Apr. 6, 2000 ::  Nom-Moй-Now-Won 

Mikkelin kaupunginorkesteri • Ari Angervo, cond. :: Mikkeli (Finland)

Apr. 4, 2000 ::  Nexus  premiere :: Nom-Moй-Now-Won  premiere

Annaleena Puhto, flute • Marika Haapanen, piano • HYMS-kamarikuoro, Sari Alakulppi, cond. • Mikkelin kaupunginorkesteri • Ari Angervo, cond. :: Mikkeli (Finland)

1 9 9 9

Apr. 20, 1999 :: Némulat  premiere

Osmo Vartiainen, tenor • Elina Roms, violin • Mia Muona, piano :: Helsingin yliopiston juhlasali :: Helsinki (Finland)